İşlevsel kaplama: PlasmaPlus® nano kaplamayla yüzey modifikasyonu

Atmosferik plazmayla uygulanan PlasmaPlus® yöntemiyle yapılannano kaplama ile uygulama alanına tam uygun özel maddeler malzeme yüzeyine nano yapılar şeklinde uygulanır. Bunun sonucunda örn. korozyona karşı koruyucu kaplama veya yapışmaz kaplama gibi son derece etkili işlevsel kaplamalar ortaya çıkar. Malzemeler tamamen yeni özellikler kazanır. Seçici işlev özelliklerine sahip yüzeyleri olan ürünlerin üretilmesi yenilikçilik açısından tamamen yeni bir boyuta ulaşmak demektir.

 • Temizlemesi kolay: Su ve kir tutmayan işlevsel kaplama

  Plazma kaplama sayesinde son derece hidrofobik, yani su tutmayan yüzeyler oluşur (lotus efekti). Bunlar aynı zamanda kir de tutmaz ve mekanik etki olmadan, kolayca kendi kendine temizlenme özelliğine sahiptirler. Öncü uygulama alanları otomobil parçalarının kaplanması(örn. alüminyum jantlar) veya cam giydirme cephelerin ve pencere camlarının kaplanmasıdır.
 • Bariyer kaplama – gıda maddeleri, içecekler ve ilaçlar için güvenli koruma

  Bariyer tabakalar karbondioksite, oksijene ve suya karşı etkili bir engeldir. Bunlar çok farklı plastikler üzerine uygulanabilirler ve böylece ambalaj sanayinde örn. bariyer film veya CO2 bariyerli PET şişe üretimine olanak tanırlar. Bariyer tabakaları gıda maddeleri ambalajlarında veya tıbbi ambalajlarda etken maddelerin ve aromaların, içeriklerin kalitelerinin ve özelliklerinin korunmasını sağlar.
 • Titanyum dioksit ve gümüş bazlı kendi kendini temizleyen ve mikropları öldüren anti mikrobiyel işlevsel kaplama

  PlasmaPlus® yöntemiyle fotokatalitik etkiye sahip titanyum dioksit katmanların uygulaması mümkündür. Bu katmanlar güneş ışığı ve nem etkisi altında kendi kendini temizleyen ve mikropları öldüren bir etkiye sahiptir. Bu uygulama özellikle tıbbi ve sıhhi ürünlerin kaplanmasında çok ilgi çekicidir, çünkü elle yapılan temizlik periyotlarının arası uzamaktadır ve hatta tamamen ortadan kalkabilmektedir.
  Plasmatreat’in araştırdığı diğer bir konu da gümüş içerikli anti mikrobiyel katmanların uygulanmasıdır.
 • 2K enjeksiyon döküm için yapışmayı artıran işlevsel kaplama

  Plasmatreat hibrit enjeksiyon döküm tekniğinde kauçuk-metal ve plastik-metal malzemeler arasındaki yapışmanın iyileştirmesi üzerinde yoğun bir şekilde çalışmakta ve araştırmalar yapmaktadır. Bu işlem için metal yüzey üzerine aktif yapışan nano kaplamalar uygulanır ve ardından plastik bileşen yüzey üzerine enjekte edilir. PlasmaPlus® yöntemiyle yapışmayı artırıcı katmanların uygulanması gelecekte örn. otomotiv endüstrisinde solvent içeren primerlerin yerini alabilir.
 • Karmaşık üç boyutlu parçalarda nano kaplama

  Openair® plazma teknolojisinin ve PlasmaPlus® teknolojisinin kombinasyonuyla karmaşık 3D parçalara atmosferik plazma yöntemiyle kaplama yapılabilir. Bu işlemde kaplama malzemesi, derin oluk geometrileri veya arka boşluklar gibi erişilmesi zor yerlere de ulaşır. Bu sayede örn. üzeri dolu devre kartlarında parçaların üzeri ve altları tamamen kaplanabilmektedir.
/Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Plasmaplus, /Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung, /Tags/Plasmabehandlung/Plasmaplus, /Tags/Plasmabehandlung, /Tags/Plasmabehandlung/Funktionsbeschichtung

ilgili basın makaleleri

Daha fazla malzeme kombinasyonu, daha az maliyet

Kunststoffe international (01/2020)
belgeyi aç

Güvenlik faktörü olarak yapışma

YEARBOOK OF SEALING AND GASKET TECHNOLOGIES 2020
belgeyi aç

Çığır açan karar: Güvenlik faktörü olarak yapışma

ALUMINIUM-PRAXIS (Kick-Off Edition 11/2019)
belgeyi aç

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.