Plasmatreat test mürekkepleri:
Yüzey geriliminin ölçülmesi

Plastik, metal, cam, geri dönüşümlü veya kompozit malzemeler gibi çok çeşitli malzemelerin yüzey geriliminin ölçülmesi için kolay bir yöntem test mürekkepleri ile tayin yöntemidir. Plasmatreat test mürekkepleri yüzey tayini için, devam eden üretimde kalite güvencesi için ve kesin plazma ön işlem parametrelerinin saptanması için mükemmel bir yardımcı araçtır.
Tüm Plasmatreat test mürekkepleri taslak DIN 53364 ve ISO 8296 standartlarına uygun olarak üretilmiştir.

Plasmatreat test mürekkeplerinin kolay kullanımı

Test mürekkebi şişenin bütünleşik fırçasıyla seri bir şekilde yüzey üzerine sürülür. Ön işlem yapıldıktan sonra büyük bir yüzey gerilimiyle (örn. 72 mN/m) başlayın. Fırça çizgisinin kenarları iki saniye boyunca dağılmazsa yüzey iyi ıslanabilirdir. Bu durumda maddenin yüzey gerilimi en az mürekkebinkine denktir.
Test mürekkebinin çizgileri bir araya toplanıyorsa bir sonraki küçük değerli test mürekkebiyle devam edilir. Bu şekilde malzemenizin yüzey gerilimi değerine adım adım yaklaşırsınız. Malzemenin yüzey gerilimi, onu en az 2 saniye boyunca ıslatan en son test mürekkebinin değerine denktir.

Gute Oberflächenbenetzung
İyi yüzey ıslanması
schlechte Oberflächenbenetzung
Kötü yüzey ıslanması

Aşağıdaki test mürekkepleri sunulmaktadır:

1. Etanol test mürekkepleri (C serisi)

Yaygın kullanılan tüm yüzeylerin yüzey tayini için uygundur. Zehirli değildir, sağlığa zararlı değildir.
28 – 72 mN/m arasında (2'şerli basmaklar halinde) sunulmaktadır

2. Formamid test mürekkepleri(A serisi)

Özellikle sıcak yüzeylerin yüzey tayini için uygundur, ancak PVC için uygun değildir. Uzun okuma süresi. Zehirli. Üreme için zararlı.

30 – 72 mN/m arasında (2'şerli basmaklar halinde) sunulmaktadır

3. Metanol test mürekkepleri(B serisi)

Yaygın kullanılan tüm yüzeylerin yüzey tayini için uygundur. Zehirli.
28 – 72 mN/m arasında (2'şerli basmaklar halinde) sunulmaktadır

Açıklama:
Tek ölçümde elde edilecek maksimum hata payı 2 mN/m'dir. Çoklu ölçüm yapılan ölçüm serilerinde hata toleransları orantılı olarak azalır. Her ölçüm yönteminde olduğu gibi, test mürekkepleriyle yapılan yüzey gerilimi tayininde de ölçüm değerlerine eleştirel gözle bakılması gerekir. Yüzey gerilimi ölçümü için test mürekkebi yöntemiyle elde edilen ölçüm değerleri bağıl değerlerdir ve başka test yöntemleriyle kısıtlı ölçüde kıyaslanabilirler. Saptanan yüzey gerilimi daima söz konusu maddenin anlık durumu için bir ölçü olabilir, çünkü deneyimlere göre yüzey gerilimi bekleme süresiyle birlikte eksilir.

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.