InMould-Plasma® ön işlem entegreli 2-bileşenli enjeksiyon kalıplama: PP-TPU kompozitler için çözüm

TPU'yu PP ile birleştir. Openair-Plasma® ile sağlam bağlı sert/yumuşak kombinasyonları

Otomotiv mühendisliği, tıp mühendisliği ve tüketim maddelerindeki bileşenlerin geliştikçe gelişen görsel, dokunsal ve işlevsel taleplerine hitap edebilmek için artan oranda termoplastikler ve termoplastik elastomerlerden (sert-yumuşak kompozitler) kalıplanmış parçalar kullanılmaktadır. Bunun neticesinde plastik işleme sanayisi, sert-yumuşak kombinasyonları için çok bileşenli enjeksiyon kalıplama teknolojisine daha fazla yönelmektedir.

Güçlü bileşimler üretmek için 2 bileşenli enjeksiyon kalıplamada Openair-Plasma® teknolojisi hali hazırda kullanılmaktadır. Malzeme yelpazesini genişletmek ve süreci modernleştirmek amacıyla Plasmatreat, Paderborn Üniversitesi Plastik Teknolojisi Enstitüsü ile birlikte InMould-Plasma® sürecini geliştirdi. Bu teknoloji, daha evvel PP (polipropilen) ve TPU (termoplastik poliüretan) gibi birbirine bağlanmayan materyalleri birbirine bağlayıp çeşitli plastik kombinasyonları üretmek için kullanılabiliyor.

InMould-Plasma® 2 bileşenli süreçleri modernleştiriyor

InMould-Plasma® süreciyle plazma, kalıp içerisinde aktifleştirilerek tüm üretim sürecini tek bir işlem aşamasına düşürmektedir. Yarı mamul parçalara uygulanan farklı plazma işlemi, baştan sona yapıştırma süreci veya ikinci bileşenin yerleştirilmesi (conta) gibi ilave işlem aşamaları artık gerekmemektedir.

Contalı kapaklar için döner disk teknolojisi ile entegre, güvenilir süreç

Gösterilen 2 bileşenli örnek modelde plazma aktivasyonu, denenmiş ve test edilmiş döner disk teknolojisi temelinde entegre edilmiştir. InMould-Plasma® sürecinin kalıbı üç istasyonlu tasarlanmıştır: 1. Önceden kalıplanmış parçanın imalatı (kapak) 2.  Plazma aktivasyonu 3. Elastomer bileşeninin çok bileşenli kalıplaması.

Örnek parça: Contalı, gövde kapağı

Plazma işlemi kalıp üzerindeki bir aktivasyon kanalında gerçekleşir. Emiş ile kombine edilmiş güçlü bir plazma nozulu, plazmanın tüm kanal uzunluğu boyunca yönlendirilmesini sağlar. Plazma, substratın üzerinden geçerken yüzeyle reaksiyona girer ve elastomer bileşenin kalıplamasından saniyeler önce onu aktifleştirir.

Çevrim süresi nötr üretim ve tam süreç kontrolü

InMould-Plasma® işlem süreci sadece birkaç saniye sürer. Bu, iki bileşeni (termoplastik substrat ve elastomer bileşen) soğutmak için gerekenden daha kısa sürede tamamlandığından, çevrim süresi aynı kalır.

Tüm plazma döngüsü, tam proses kontrolünü sağlamak için bir plazma kontrol ünitesi (PCU) aracılığıyla izlenir. PCU plazma gücünü kaydeder ve gerektiği gibi ayarlar.

*Spesifik süre, malzeme kombinasyonuna ve bileşen geometrisine bağlıdır.

Plazma nozulun kompakt tasarımı, enjeksiyon kalıbına kolay ve yerden tasarruf sağlayan entegrasyon sağlar.

 

InMould-Plasma® prosesi olarak faydalar

+ Yeni malzeme kombinasyonları
InMould-Plasma® daha önce birleştirilmesi zor veya imkansız olan malzeme kombinasyonlarının yapışma gücünü önemli ölçüde artırır. Yapışma destekleyicilerine gerek duymadan malzeme yelpazesini PP+TPU, PBT+TPU ve TPE-S veya PC+TPE-S ile genişleterek, örneğin, elastomerin basınç deformasyon davranışını iyileştirir.

+ Conta kaybına karşı koruma
Sızdırmazlık contaları gibi yumuşak bileşenler, minimum hata riski ile güvenilir montaj sağlamak için yerinde kalır.

+ Kalite güvencesi için tam entegre ve kontrollü süreç
Basınç ve sıcaklık sensörleri enjeksiyon kalıplama işlemini izler ve plazma aktivasyonunu kontrol eder. InMould-Plasma® tamamen proses parametreleri ile izlenebilen ve kontrol edilebilen yüksek kaliteli bir teknik sürecin temelini sağlar.

+ Farklı kalıp konseptlerine izin verir
Döner diskler, sürgülü masalar, küp formlu veya çift yönlü tornalama teknolojisi – InMould-Plasma® sistemleriyle çeşitli alet konseptleri kullanılabilir. İşlem herhangi bir sıkma kuvveti gerektirmediğinden, makinenin sıkıştırma plakaları arasındaki alanın dışında da kullanılabilir.

+ Artan tasarım esnekliği
Yumuşak bileşenler, örneğin rotasyonel simetrik bileşenler üzerinde, ihtiyaç duyulan veya ideal olarak yerleştirilmesi gereken yerlerde uygulanabilir. Bu, yumuşak bileşenlerin geometrik özellikleri veya bağlantı noktalarından kaynaklanan tüm kısıtlamaları kaldırır.

+ Düşen üretim maliyetleri
İster ek montaj süreçlerine gerek kalmadan bir enjeksiyon kalıplama makinesinde çok bileşenli parçaların inline üretimi, ister proses ve kalite kontrolü için geniş fırsatlar, ister standart plastiklerin avantajlı kullanımı olsun – InMould-Plasma® teknolojisi, uygun maliyetli üretim için çeşitli çözümler sunar.

 

Telif Hakkı Başlığı: Covestro AG / Media-Assistent

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.