Hangi plazma yöntemleri bulunmaktadır?

 • Alçak basınç plazma

  Bu plazmalar vakumlu (10-3 ilâ 10-9 bar) kapalı odacıklarda üretilir. Atmosfer basıncına kıyasla azalan birim hacim başına parçacık sayısı serbest hareket yolunun daha büyük olmasına ve çarpışma süreçlerinin sayısının nispeten az olmasına neden olur. Bu nedenle plazma daha az rahatlama eğiliminde olur ve uzam içine daha fazla yayılabilir. Odacığın boşaltılması için güçlü pompalara gerek duyulur. Alçak basınç plazma hat içine entegre edilemez.
 • Yüksek basınç plazma

  Yüksek basınç plazmalar örn. özel gaz deşarjlı ampullerde üretilir. Bunlar yüzeylerin işlenmesinde bir önem taşımaz.
 • Korona yöntemi, korona hazırlığı

  Korona hazırlığı yüksek voltajla gerçekleştirilen fiziksel ön işlemlerdendir ve esas olarak filmlerin işlenmesi için kıllanılır. Korona hazırlığının dezavantajı aktivasyon potansiyelinin nispeten az olması ve bazen yüzeyin homojen işlenememesidir. Münferit hallerde filmlerde istenmeyen arka yüz işlenmesi de olabilmektedir. Ayrıca elde edilen yüzey geriliminin kararlılığı da çok kısıtlıdır, işlenen parçalar sınırlı süre depolanabilir.
 • Atmosfer basıncında plazma, atmosferik plazma – plazma işlemenin modern şekli

  Atmosferik plazma normal basınç altında üretilir. Bu nedenle alçak basınç odalarına gerek duyulmaz. Patentli Openair® nozül teknolojisi ile ilk kez çok etkili ve malzemeyi koruyan (çünkü potansiyelsizdir) plazmanın normal basınç koşulları altında doğrudan üretim süreçlerinin içine entegre edilmesi başarılmıştır. Bu sayede atmosferik plazma ile yapılan ön işlem çok uygun maliyetli olmuştur ve pek çok alanda alçak basınç plazmanın, yüksek basınç plazmanın ve korona yönteminin alternatifi olmaktadır.

  Atmosferik plazmanın en büyük avantajı hat içine entegre edilebilmesidir. Genel olarak sorunsuzca mevcut üretim tesislerine entegre edilebilir.

/Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung, /Tags/Plasmatechnologie/PlasmaCharakterisierung

ilgili basın makaleleri

Duruma özel yüzey uygulamaları

POLYSURFACES (6/2009)
belgeyi aç

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.