Plasma-SealTight®: Enjeksiyon kalıplama işleminde güçlü plastik-metal bağları

Plastik-metal hibrit bileşenler, endüstriyel üretimde yerini almıştır ve hafif yapı çağında giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu malzeme kombinasyonu, her iki malzemenin de kendine özgü güçlerini birleştiren özellikleri ile kendini gösteriyor: Metal, yüksek mukavemet ve sertlik sağlarken plastik, düşük yoğunlukla birlikte daha fazla tasarım esnekliği sunuyor.

Yüksek kaliteli, dayanıklı ve tekrarlanabilir bir bileşik oluşturmak için iki farklı malzemeyi birleştirmenin anahtarı, güvenilir bir kovalent bağdır.  Sızdırmazlık düzgün bir şekilde sağlanmazsa plastik ve metal malzemeler arasındaki bağlantı arayüzü bir risk faktörü oluşturur.

Plastik bileşik üreticisi AKRO-PLASTIC GmbH ile birlikte Plasmatreat, bağ yapışmasını önemli ölçüde geliştiren ve seri üretim hatlarına entegre edilebilen hibrit enjeksiyon kalıplı bileşenler için bir süreç geliştirdi. Atmosferik PlasmaPlus® kaplama Plasma-SealTight®, bu gelişmenin merkezinde yer almaktadır. Bu kaplama, çok kuvvetli, medya sızdırmaz bir hibrit bileşik oluşturmak için iki malzeme arasında kovalent olarak bağlı bir eklem oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

 

Plasma-SealTight® işlemi: Güvenilir, tekrarlanabilir ve çevre dostu

Plasma-SealTight® işlemi, sürekli üretim sistemleri için enjeksiyon kalıplama hattına tamamen entegre olabilen otomatik bir inline çözüm olarak tasarlanmıştır. Genel konsept içindeki tüm işlem bileşenleri (plazma polimer katmanı, plastik formülü, işlem parametreleri), işlemin yüksek üretim kapasitelerinde bile güvenilir ve tekrarlanabilir olmasını sağlamak için tam olarak eşleştirilmektedir.

İlk adım, metal yüzeyinin Openair-Plasma® ile mikro düzeyde temizlenmesidir. Yapışma artırıcı ve korozyona dayanıklı bir plazma polimer kaplama, temizlemeden hemen sonra metal yüzeye uygulanır. Hem plazma temizleme hem de plazma kaplama işlemi birkaç saniye içinde tamamlanır ve alan seçimlidir, yani yalnızca hedeflenen alanlara uygulanır. Daha sonraki enjeksiyon kalıplama işleminde termoplastik malzeme, kaplanmış metal üzerine enjekte edilir.

Genellikle çevreye zararlı olan çözücü bazlı primerler gibi geleneksel süreçlerde kullanılan ön işlem aşamaları yerine kalite güvenliği de sağlanarak tamamen Plasma-SealTight® kaplama uygulanabilir.

 

Yapışma destekleyicileri ile karşılaştırıldığında geliştirilmiş bağ gücü

Plasma-SealTight®, metale (paslanmaz çelik, bakır, alüminyum, çelik) moleküler seviyede bağlanır ve aynı zamanda metal ile plastik arasında güçlü bir yapışma sağlayan organik bileşikler (fonksiyonel gruplar) oluşturur.

Enjeksiyon kalıplama öncesi Plasma-SealTight® ile işlenmiş bir test numunesinin çekme testi
Plasma-SealTight® teknolojisi plastik ile metal bağının tutmasını sağlar. 22 MPa'nın üzerinde plastik kopar ancak yapışkan bağı kopmaz.

 

Plasma-SealTight® sayesinde plastik ile metal arasında 40 MPa'dan daha yüksek çekme dayanımı elde edilebilir.  Plazma kaplama, yapışma artırıcılar ve lazer mikro yapılandırma veya aşındırma gibi diğer süreçlere göre önemli ölçüde daha yüksek bağ mukavemeti sağlar.

 

Medya sızdırmaz hibrit bağ

Su, sınır tabakasına nüfuz edebilir ve kimyasal olarak bağlanmış bir birleşme noktası olmayan malzemelerin yüzeyine yayılabilir. Oksijen ile birlikte su, hibrit bileşikteki metali korozyona uğratır ve birleşimin bozulmasına veya hatta delaminasyona neden olur.

Su, plastik metal bağın sınır tabakasına nüfuz ederse korozyona, birleşimin bozulmasına veya hatta delaminasyona yol açabilir (solda). Plazma polimer tabakası her boşluğu doldurur ve böylece suyun nüfuz etmesini önler (sağda).

Plazma kaplama, en küçük boşlukları bile doldurarak ve metal yüzeyle kovalent bir bağ oluşturarak agresif ortamın nüfuz etmesini önler. Bu koruyucu conta; su, tuz çözeltileri, yağlar ve gazlara karşı uzun süre dayanan bir bariyer sağlar ve bu ortamın yüzeyin altına geçmesini önler.

Plasma-SealTight® teknolojisinin yararları

  • artan birleşim kalitesi
  • ızdırmaz bariyer
  • enjeksiyon kalıplama hattına tamamen entegre edilebilir
  • yüksek süreç güvenilirliği ve tekrarlanabilirlik
  • çözücü, primer ve asitlerin tamamen eliminasyonu
  • çok düşük kimyasal kullanımı (precursor)
  • VOC emisyonu yok
/Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss, /Tags/Plasmabehandlung/2K-Spritzguss

ilgili basın makaleleri

Daha fazla malzeme kombinasyonu, daha az maliyet

Kunststoffe international (01/2020)
belgeyi aç

Metal ve Plastik Simbiyozu

OBERFLÄCHEN / POLYSURFACES (Nr. 2/2017)
belgeyi aç

Cover story:
Hibrit teknolojisi – Kıstas olarak yapışma

IST (International Surface Technology 1[3]/2017)
belgeyi aç

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.