Otomobil üretiminde otomobil camlarının montajı sırasında camların seramik kaplı kenarları metal karoserinin boyalı çerçevesi üzerine yapıştırılmak zorundadır. Gerekli adezyon kuvveti elde edebilmek için şimdiye dek bu türden seramik kaplamalı camların kimyasal primerlerle işlemden geçirilmesi gerekmekteydi. Bu primerler hem üretim sırasında hem de daha sonra otomobil içinde çevreye salınan uçucu solventler içermektedir.

FORD Motor Company ıslak kimyasal ön işlem yerine çevre dostu, VOC içermeyen ve tam otomasyonlu bir süreci uygulamaya koymayı başardı: PlasmaPlus® yöntemiyle gerçekleştirilen plazma polimer nano kaplama yapıştırma tekniği alanında mükemmel bir uygulamadır.

Bu işlemde Openair® plazma temizlik öncelikle mikron düzeyinde hassas temizlik ve aynı zamanda seramik kaplama üzerinde yüksek düzeyde yüzey aktivasyonu sağlar. Hemen ardından seçici olarak uygulanan PlasmaPlus® nano kaplama poliüretan (PU) yapıştırıcıların seramikli cam yüzey üzerinde güvenilir şekilde yapışmasını sağlar.

Otomobil camlarına Openair® ve PlasmaPlus® ile plazma işlem uygulanmasının avantajları:

  • Güvenilir hassas temizlik ve aynı zamanda son derece homojen yüzey aktivasyonu
  • VOC içeren solventlerin tamamen elimine edilmesi
  • Seramikli cam yüzeylerin metal üzerine güvenilir şekilde yapışması
  • Yüksek derecede süreç hazır bulunuşu, tam süreç otomasyonu, kolay hat içi entegrasyon
  • Malzeme ve işletme maliyetlerinin azaltılması
  • Çevre dostu ve düşük maliyetli

Ford Motor Company

Çevre dostu doğrudan cam takma işlemi

Ford, motorlu taşıtların ön camlarını yapıştırmak için geleneksel kimyasal ön işlem yöntemlerine göre devrim niteliğinde olan bir alternatif çözüm geliştirdi. Plasmatreat, bu patentli sürecin dünya genelinde lisans ortağıdır.

Referans Hikayeleri Okuyun

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.