Plazma tıbbı teriminden insan vücudundaki hücrelerin doğrudan plazma ile tedavisi anlaşılır. İnsan cildinin tedavisi alanında atmosferik plazma sistemlerinin kullanımı konusunda ABD'deki Drexel University'de Prof. Friedmann ve araştırma grubu yaklaşık 15 yıldır öncü çalışmalar yapıyor. Plazmanın insan cildi üzerindeki farklı doğrudan ve dolaylı etkilerini ilk kez o araştırmıştı. Bu sırada plazma uygulaması (plazma dezenfeksiyonu) yoluyla bakterilerin azalmasıyla yara iyileşmesi arasındaki etki ilişkisini keşfetti.

Bu çalışmalar günümüzde uluslararası boyutta çeşitli araştırma enstitülerinde yoğun olarak sürdürülmektedir. Bunlar arasında en başta "Campus PlasmaMed" araştırma programları (Greifswald Üniversitesi), Düsseldorf Üniversitesi, Bochum Üniversitesi ve Münih Max Planck Enstitüsü sayılır.

Plasmatreat tıpta teknik yüzeylerin dezenfeksiyonu konusunda engin deneyime sahiptir (plazma sterilizasyonu). Openair® plazma nozülleri yüzeyleri kontinü yöntemle büyük bir etkiyle işlerler. Plazma enerjisinin potansiyelsiz olma özelliğinden dolayı prensipte insan cildinin tedavisi için de uygundur.

Beşeri tıpta somut uygulamalara ulaşabilmek için kapsamlı doğrulamaların yapılması ve nozül teknolojisinin geliştirilmesi gerekmektedir. Kontrollü tıbbi plazma tedavisi için sistemlerin geliştirilmesi büyük bir gelecek potansiyeline sahiptir.

Plasmatreat, plazma tıbbı alanında işbirliği için yeni ortaklıklar kurmak amacıyla üniversiteler ve enstitülerle yoğun ilişki içindedir.

/Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin, /Tags/LifeSciences, /Tags/LifeSciences/Plasmamedizin

ilgili basın makaleleri

Sivil güvenlik amaçlı araştırma: DBD Plazma ile Dekontaminasyon

MEDICINE & TECHNOLOGY No.1 [11].2019)
belgeyi aç

Sivil Korumada Plazma

WERKSTOFFE (Nr. 5 [9-10] /2019)
belgeyi aç

Biyolojik felaketlerde plazma

WOMAG (8/2019)
belgeyi aç

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.