FAQ

Openair® plazma teknolojisinin diğer yüzey işlem yöntemlerine kıyasla başlıca avantajları nelerdir?

Başlıca avantajı, diğer yüzey aktivasyon yöntemlerine kıyasla çok daha etkili olmasıdır. Plazma sistemleri kolaylıkla mevcut üretim hatları içine entegre edilebilir, çevre dostudurlar, fazla yer kaplamazlar, üstelik cari maliyetleri düşüktür.

Bir plazma ön işlem sistemini işletmek için nelere gereksinim duyulur?

Bir güç kaynağı (230V/400V), bir basınçlı hava kaynağı ve bir emiş sistemi yeterlidir.

Hangi üretim hızlarına erişilebilir?

İşlem sonucu bantta ilerleyen malzemenin hızına, nozül ucunun etkili mesafesine ve işlem genişliğine bağlıdır. Kısmen 400 m/dak’ya kadar işlem hızlarına ulaşılabilir. Örneğin EPDM/TPE profillerin işlenmesinde 2 ilâ 30 m/dak hızlar uygulanabilir.

Openair® plazma teknolojisi geleneksel yöntemlerin (solvent kullanımı) yerini alabilir mi?

Çok sayıdaki kullanıcı işletmedeki uygulamalar, yüzey aktivasyonu ve temizliği bakımından onlardan çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca teknolojimizin kullanılması sayesinde benzol ve aseton gibi çevreye zararlı maddelerin kullanımından tamamen kaçınılabilir.

Bu yöntem kombine edilmiş malzemeler üzerinde neden bu kadar iyi işliyor?

Normalde bileşik malzemelere ön işlem uygulanması farklı elektrik ve ısı iletim özelliklerinden dolayı çok zordur. Openair® plazma yöntemindeyse plazma düşük sıcaklıklarda kullanılır. Dolayısıyla bu yöntemle yapılan ön işlemin bileşik malzemeler üzerinde olumsuz etkileri yoktur.

Üretim hatlarına entegrasyonu neden bu kadar kolaydır?

Plazma nozüllerinin yer gereksinimi çok azdır ve kolaylıkla mevcut üretim hatları içine entegre edilebilirler. Ön işlem istasyonları (aspiratörlü koruyucu kabin içinde bulunan plazma nozülleri) firmamız tarafından sizin üretim koşullarınıza özel olarak uyarlanır.

Ne gibi cari maliyetler doğmaktadır?

Cari maliyetler yalnızca elektrik enerjisi tüketiminden, basınçlı hava ve diğer normal bakım işlerinden doğmaktadır. Yüksek maliyetli işletim maddelerine ve tüketim malzemelerine gereksinim duyulmaz.

Plazma alevleri sıcak mıdır?

Plazma ışını (yakl. 300°C) diğer tavlama alevlerinden (yakl. 1500°C) çok daha soğuktur. Çoğu uygulamalarda banttan geçen malzemenin sıcaklığı 10°C ilâ 30°C kadar artar. Openair® plazma ile örn. DVD veya entegre devre gibi hassas malzemeler de işlenebilir.

Plazma yönteminde zehirli emisyonlar açığa çıkar mı?

Plazma işleminde ozon açığa çıkmaz. Ancak bazı malzemelerin işlenmesi sırasında CO ve CO2 ya da yüzeyde bulunan maddelerin tepkimeye girmesi sonucunda başka oksitler de oluşabilir. Sağlık nedeniyle daima bir aspiratör sistemi kurulması tavsiye edilir. Komple ön işlem istasyonları aspiratör ekipmanıyla hazır olarak kurulur.

Openair® plazma yönteminde özel gazlara gereksinim duyulur mu?

Elektrik enerjisi ve yağ içermeyen basınçlı hava dışında hiçbir şeye gereksiniminiz olmaz. Tesisinizde basınçlı hava kaynağı yoksa sizin için alçak basınçlı tali kanallı kompresörlü sistem kurabiliriz.

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.