Peguform GmbH

Alev yerine plazma

Otomobil endüstrisi için dünya çapında lider plastik parça üreticilerinden biri olan, Neustadt a.d.Donau'da bulunan Peguform GmbH'da Audi Q5 arazi araçlarının gösterge panoları üzerlerine PUR köpük katmanı uygulanmadan önce Openair® plazma ile hazırlanmaktadır.

Uygulama

Panonun yapısı üç malzeme katmanından oluşmaktadır; uzun cam elyafı takviyeli plastik taşıyıcı, PUR köpük katmanı vePVC'den üretilen biçimlendirilmiş bir kılıf olan Slush kılıfı. Taşıyıcı parçaları, enjeksiyon dökümü yöntemi ile yapıştırma süreçleri için uygun hale getirilmesi için mutlaka hazırlanması gereken, apolar bir plastik olan polipropilenden üretilmektedir.

Normalde kullanılan alev uygulama teknolojisinde daha sonra köpük yapıştırılacak olan tüm bölgeler ısıl bakımından dirençli olan maskelerle örtülmelidir. Openair® teknolojisinde, plazma ışını yere göre seçici bir şekilde çalıştığından, bu maskeleme adımı tamamıyla ortadan kalkar. Bu plazma ışını, aleve kıyasla milimetre hassasiyeti ile parça geometrisine uygulanabilmektedir. Uygulama yapılmayan yerlerde, frezelenen Slush kılıfı daha sonra geri köpüklenen PUR köpük ile kolayca çekerek çıkarılabilir.

RD 1004 tipi üç rotasyon nozülü ile donatılmış ve robot kontrollü olan plazma sistemi, yaklaşık 250m/sn akış hızı ile çalışmaktadır.

Başarılar

Openair® plazma kullanımı alev uygulama teknolojisine kıyasla kullanıcılara aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

  • karmaşık geometrilerin yer bakımından seçici hazırlığı
  • plastik yüzeyin konturlar bakımından hassas taranması
  • Openair® yönteminin üretim sürecinde güvenilirliği ve yüksek etkinliği
  • maskelemenin ortadan kalkması
  • uzun cam elyafı takviyeli PP'den risksiz hazırlığı
  • iş adımlarından tasarruf
  • işletim maliyetlerinin azaltılması


Peguform GmbH
www.peguform.de

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.