CREPIM

Yenilikçi yangın koruması

Bruay-la-Buissière, Fransa'da bulunan CREPIM, Avrupa'da yangından korunma yönetmeliklerine tabi olan malzemelerin kalifikasyon ve onaylama işlemlerini yürüten lider laboratuarlardan biridir. Uluslararası onaylı laboratuar, toplu nakliye, inşaat, elektronik ve tekstil sanayi sektörlerinde işletmeler için ateşe dayanıklı malzemeler test etmekte ve geliştirmektedir. CREPIM, araştırma ve geliştirme çalışmalarında 2009 yılından beri Openair® plazma teknolojisini kullanmaktadır.

Uygulama

Ateşi yavaşlatan ve ateşe karşı dayanıklı olan çözüm arayışında farklı türde termoplastlar, metal teller, nonwoven malzemeler, yapı malzemeleri ve başka malzemeler atmosferik plazma uygulamasına tabi tutulmaktadır. CREPIM, yapışma gücünü arttırmak ve substrat yüzeyleri modifiye etmek için Plasmatreat teknolojisinin hem etkinleştirici hem da kaplayıcı özelliklerinden yararlanmaktadır.

PlasmaPlus® polimerizasyonu aracılığıyla malzeme yüzeylerine uygulanan ince katmanlar, özellikle ataş davranışını güçlendirmektedir. Test maddelerinin çok çeşitli olması nedeniyle bu tabakaların yapışma gücünü arttırmak için substrat yüzeyi önce Openair® plazma ile etkinleştirilmelidir. Bora veya vernik gibi standart kaplamaların aksine PlasmaPlus® katmanının kalınlığı hem laboratuar koşullarında hem de endüstriyel kullanımdan kontrol edilmiş ve onaylanmıştır. CREPIM, Openair® teknolojisini her zaman plazma uygulanmış olan ürünlerin yangından korunma yönetmeliklerine tabi olan diğer endüstri türlerinde daha sonra kullanımını göz önünde bulundurarak kullanmaktadır.

Deneyler, Plasmatreat laboratuar sistemi AS 400 ile uygulanmaktadır. Sistem, küçük bir rotasyon nozülü ile birleştirilmiş olan PFW10 tipi bir plazma nozülü ile donatılmıştır. Bu nozül, 200mm'ye kadar uygulama genişliğinde ve 10m ile 100m/dak arasında hızlarda 3 akslı bir robot tarafından yönetilmektedir.

Başarılar

Openair® plazma / PlasmaPlus® kullanımı endüstriyel kullanıcılara aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

  • yüksek hidrofobik yüzeylerin hidrofilleştirilmesi
  • ateş davranışının GWFI (Glow Wire Ignition Test) uyarınca önemli ölçüde iyileştirilmesi
  • yüzey enerjisinin kolayca arttırılması
  • kimyasal ön temizleme süreçlerinin veya primer süreçlerin tam uygulanması
  • sürekli yüksek iş hacimli süreç


CREPIM
Centre de Recherche et d’Etude sur les Procédés d’Ignifugation des Matériaux
www.crepim.fr

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.