Openair-Plasma® daha fazla mürekkep tutunması ve olağanüstü baskı kalitesi sağlar

Openair-Plasma® teknolojisi tampon baskı, serigrafi ve ofset baskı gibi yaygın tüm baskı yöntemlerinde kullanılır. Plazma ön işlem çözücü içermeyen mürekkeplerle yapılan baskıların tutunmasını sağlar ve polipropilen (PP), polietilen (PE), poliamid (PA), polikarbonat (PC), cam ve metaller gibi zorlu yüzeyler üzerine güvenli ve kalıcı baskı yapılabilmesine olanak tanır. Openair-Plasma'nın® yüksek verimi sayesinde makine hızları önemli ölçüde artırılabilir. Kaplara veya tüplere baskı yaparken işleme hızları %30'a varan oranda artırılabilir.

Baskıdan önce Openair-Plasma® işlem kullanılarak mürekkep tutunmasının artırılması yıpranma direncinin artmasına, taşımaya ve hava koşullarına direncin artmasına, mükemmel mürekkep parlaklığına ve baskı mürekkeplerinin kusursuz bir şekilde uygulanmasına olanak sağlar. Korona yöntemine kıyasla atmosferik plazmanın homojen, potansiyelsiz etki etmesi sayesinde ısıya duyarlı yüzeyler bile zarar görmeden ön işlemden geçirilebilir.

Plastikler ve cam üzerinde UV dijital baskı için adhezyon ve renk parlaklığı

UV dijital baskı, endüstriyel baskı işlemlerinde giderek daha popüler bir seçenek olmasını sağlayan birçok avantaj sunmaktadır. Buna, işlem hızı ve hem yüksek hem de düşük hacimli üretim işlemlerini ve kişiselleştirilmiş özel baskıları (videoya bakın) hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde işleme yeteneği dâhildir.

Openair-Plasma® , su bazlı mürekkeplerde bile ilave adhezyon artırıcılara hiç gerek kalmadan UV dijital baskı için ideal koşulları oluşturur. Çözücü içermeyen mürekkeplerin etkin bir şekilde yapışması için baskı yüzeyinin tamamen ıslanabilir olması gereklidir. Openair-Plasma® bu ıslatılabilirlik seviyesine çok verimli hassas temizleme sayesinde ulaşır ve yüzeyin aktive edilmesi uzun ömürlü baskı tutunması sağlar.

Elastomerler üzerine UV dijital baskı için ideal koşullar

Plazma aktivasyon, yumuşak PVC ve PUR gibi elastomerleri ve PC, PE ve PP gibi termoplastikleri ve diğer apolar plastikleri polarlaştırarak substratın yüzey enerjisini artırır. Sonucu büyük ölçüde mürekkep damlacıklarının substrata ne şekilde çarptığı ve yayıldığı belirleyen UV mürekkep püskürtmeli dijital baskı gibi baskı yöntemleri için homojen yüzey ıslanabilirliği büyük önem taşımaktadır. 

Elde edilen baskı yapışması, işlenmemiş substratlara kıyasla önemli ölçüde artırılmıştır. Baskı, aşınma ve neme karşı önemli ölçüde daha fazla dayanıklıdır. Basılı görsel, etkileyici bir netlik ve renk parlaklığı seviyesine sahiptir.

ÖZELLİKLERİ VE
AVANTAJLARI

UV dijital baskı için plazma işlem

  • Basılan görselin netliği ve çözünürlüğü artar Renk parlaklığı ve yoğunluğu artar Son derece dayanıklı: adhezyonun artması, nemin artmasına ve çizilme direnci demektir Mürekkeplerden/ham maddelerden önemli ölçüde tasarruf
Mürekkep tutunmasını artırmaya yönelik çözümler

PlasmaPlus® ile baskı

Plasma ön işlem, tampon baskıda homojen ıslatılabilirlik sağlar

Tampon baskı genellikle küçük, ince motifli yazı, oyma yazı ve dekoratif unsurları basmak için kullanılır. Baskı işleminin kendisi gibi, Openair-Plasma® ön işlem de çok çeşitli malzemeler, yüzeyler ve şekiller üzerinde kullanılabilir.

Openair-Plasma® 'nın hassas temizleme etkisi ve yüksek aktivasyon gücü, üzerine baskı yapması zor karmaşık biçimlerde ve malzemelerde bile kararlı adhezyon ve basılan görselin yüksek kaliteli olmasını sağlar. Plasmatreat'in patentli döner nozül teknolojisi, düzensiz özellik ve girintileri bulunan hem düz hem dışbükey ve içbükey yüzeylerin dahi baskı mürekkepleriyle güvenilir ve homojen ıslatılmasını sağlar.

Frank Nitschke

Tampoprint AG Satış Müdür Yardımcısı

Otomatik tampon baskıda Openair-Plasma® yönteminin kullanılmasını her açıdan olumlu buluyoruz.

- Frank Nitschke, Tampoprint AG Satış Müdür Yardımcısı

ÖZELLİKLERİ VE
AVANTAJLARI

baskı süreci için plazma teknolojisi

  • yüksek süreç güvenilirliği ve tekrarlanabilir kuru hat içi işlem: küçük ve büyük yüzeyler için uygun, kolaylıkla otomatik hale getirilebilen hassas temizleme (parçacık kirlenmesi olmaz) ve eş zamanlı aktivasyon soğuk işlem: ısı girişi olmaz çok yönlü: düz malzemelerde ve üç boyutlu nesnelerde ön işlem için uygun çevre dostu: basınçlı havayla çalışır, VOC emisyonu olmaz

İlgili haberler ve makaleler