PlasmaSki araştırma projesi: süreç inovasyonları için uzmanlık havuzu oluşturma

Turin'deki İtalyan Bilim ve Teknoloji Merkezi Environment Park "temiz" teknolojiler alanında danışma ve geliştirme konusunda ulusal ve uluslararası bir kavşak noktasıdır. İş alanları teknolojik yeniliklere ve çevresel sürdürülebilirliğe yönelik olan şirketlere, araştırma merkezlerine ve kamu kurum ve kuruluşlarına hizmet veriyoruz. Environment Park'ın kendi bünyesindeki araştırma departmanı olan Plasma Nano-Tech, 2012 yılında Plasmatreat ile yalnızca iki yıl içinde yarış kayakları için devrim niteliğinde yeni bir emprenye yönteminin geliştirilmesine ve patentinin alınmasına olanak sağlayan, verimli bir ortaklığa başlamıştır: PlasmaSki.

Uygulama

Günümüzde tüm yarış ve yüksek performans kayaklarının tabanları sinterlenmiş UHMWPE (ultra yüksek molekül ağırlıklı polietilen) malzemeden yapılmaktadır. Bu malzeme, mikro-kabarcıklardan oluşan üç boyutlu bir petek yapısına sahiptir. Sinterleme sürecinde bu boşluklarda toplanan toz, boşlukları tıkayıp mum emilimini azaltır. Yenilik; mikroyapıyı bu kalıntılardan temizleyerek UHMWPE yüzeyinin işlevsel özelliklerini azami mum emilimi için modifiye etmek olan bir atmosferik plazma işleminden ibarettir.

Fikrimiz, Plasmatreat'in Openair-Plasma® ve PlasmaPlus® teknolojilerini kullanarak kayak tabanlarının fizikokimyasal özelliklerini ve böylece performansını iyileştirmekti. Projenin hedefleri şunlardı:

  1. tabanın emdiği kayak mumu miktarını artırma
  2. sürtünme ve ısı nedeniyle mikroyapısının bozulmasını geciktirmek için tabanı güçlendirme

Geliştirme ve testler Eylül 2013'te başladı ve dokuz ay sonra, Mayıs 2014'te, yeni yöntemin patent başvurusu yapıldı.

Plasmatreat teknolojisinin çok yönlülüğü, projemizin başarı unsurlarından biri olduğu kanıtlanmıştır. Şirketin plazma aktivasyon ve uygulama yöntemleri konusundaki köklü bilgisi ve PlasmaPlus® tekniğinin esnekliği, kısa sürede kendi özel süreç parametrelerimizi belirleyip optimize etmemizi mümkün kıldı. Sonuçlar mükemmel. Gerçekten de bu yöntem sayesinde, aynı kayak hazırlama yöntemi uygulaması ile kayak yüzeylerinin adsorpsiyon özelliklerinde, mum emilimini dört ila altı misli artıracak derecede bir iyileştirme sağlanabildi. İşlem iki aşamadan oluşmaktadır:

  1. yüzey temizleme ve aktivasyon
  2. plazma ile koruyucu nano kaplama uygulama

UHMWRE yüzeyinin nihai yapısının ışık mikroskobuyla incelemesinde, genişlemiş ve daha temiz boşluklar görülebilmektedir. Buna ek olarak, yüzeyde oluşan tabaka polietilen yapıya homojen bir şekilde yapışmaktadır. Mumlama sonrasındaki kayma testleri; kayma özelliklerinde önemli bir iyileşme, daha yüksek bir sürtünme direnci ve mumun kayak yüzeyindeki tutunma süresinde önemli ölçüde artış göstermektedir.

Daha sonra gerçek koşullar altında gerçekleştirilen kar testleri, laboratuvar değerlerini de aşıp iki plazma işlem teknolojisi Openair-Plasma® ve PlasmaPlus® ile doğru kayak hazırlama yönteminin beraber uygulanması sonucunda performans artışını doğruladı. PlasmaSki yönteminin patenti Mart 2015'te verildi.

Bu ortak projenin kullanıcılara yönelik avantajları:

  • Yüksek inovasyon içeren, özel olarak tasarlanmış ön işlem yöntemleri Endüstriyel uygulamaya koyma aşamasını hızlı bir şekilde yönetmeye hazır kalifiye uzmanlar ve teknisyenler Patent korumalı yöntemler

İşbirliği

Plasma Nano-Tech ve Plasmatreat işbirliği karşılıklı güvene dayalıdır. Ortak sorumlulukları, İtalyan şirketlerinin süreç ve ürün inovasyonuna yönelik taleplerini karşılayacak Ar-Ge çözümleri geliştirip onlara yeni pazarların açılmasında yardımcı olmaktır. Elde edilen mükemmel sonuçlar sayesinde işbirliğimiz ortak müşterilerimizin ihtiyacına özel süreç geliştirilmesine yönelik bir ortaklığa doğru gelişmektedir.

Farklı uzmanlık alanlarına yoğunlaşmamız, mevcut üretim süreçlerine yeni plazma süreçlerini entegre etmemize olanak vermektedir. Plazma içerisinde bulunan aktif türlerin ve bunların reaksiyon dinamiklerinin iyi bilinmesiyle beraber Plasmatreat'in sahip olduğu büyük bilimsel ve teknik üretim tecrübesi; Plasma Nano Tech uzmanlarına, çok kısa sürede dahi süreç geliştirme aşamalarından endüstriyel test aşamalarına ulaşma imkanı sağlamaktadır. Bunun dışında, Plasmatreat'in uzun yıllara dayanan tecrübesi sayesinde, Openair-Plasma® ve PlasmaPlus® tekniğini çok farklı gereksinimlere ve uygulamalara, müşteri isteğine göre tam ayarlamak mümkündür.

Atmosferik plazmayı kendi üretiminizde test edin.

Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!