Plasmatreat'in Plazma Teknolojisi Sayesinde Daha Sağlam, Daha Dayanıklı Ev Aletleri

Çamaşır makineleri, ocaklar, bulaşık makineleri vs. gibi beyaz eşya büyük miktarlarda üretilir ve kısa bir ürün ömür döngüsüne sahiptir. En yüksek beklentiler ise uzun ömürlü kompozit malzemelere ve aynı zamanda uygun maliyetli proseslere yöneliktir. Bu nedenle, kolayca ve uygun maliyetle malzeme bileşimleri elde etmek için giderek artan şekilde yapıştırma üretim tekniğine önem verilmektedir. Bundan başka dekoratif uzun ömürlü baskı önemlidir – özellikle cihazlar nemli ve alkali ortamlarda çalışıyorsa.

 

Bu sayfadaki konular: 

Avantajları Çamaşır makinesi parçalarının yapıştırılması Tutamakların ve şerit menteşelerin yapıştırılması

Hassas kumanda ekranları üzerine tampon baskı Parmak izi tutmayan nano kaplama

Hidrofob düşük basınçlı plazma kaplama ile bulaşık makineleri

Openair-Plasma® ön işlem, robotlar kullanılarak otomatik hale getirilebilir ve kolaylıkla üretim süreçlerinde uygulamaya konabilir. Bu sistem, entegre edildikten sonra tek tuşla güvenilir bir şekilde denetlenen ve tekrarlanabilir yüzey ön işlem sağlar.

Plasmatreat, ev aletleri endüstrisindeki büyük uluslararası üreticilerle başarılı ortaklıklar kurarak sürekli yeni, benzersiz Openair-Plasma® uygulamaları geliştirmektedir.

Ev aletlerinde Openair-Plasma® ile ön işlemin avantajları:

  • Polipropilen (PP) gibi alternatif malzemelerin kullanılabilmesi sayesinde malzeme maliyetleri düşer Kimyasal yapıştırma ajanlarının kullanılmaması (astar gerekmez) ve manuel üretim adımlarından tasarruf edilmesi sayesinde üretim maliyetleri düşer Hassas, seçici aktivasyon sayesinde kalite artar

Andreas Landeck

MIELE Cie & Co. KG Endüstri Mühendisliği Proje Müdürü

Bir yandan asgari düzeyde bakım zahmeti, diğer yandan da tam süreç güvenliği.

- Andreas Landeck, MIELE Cie & Co. KG Endüstri Mühendisliği Proje Müdürü

Çamaşır makinesi parçalarının yapıştırılmasından önce plazma hazırlığı – kapı, tambur, üst kapak, denge ağırlığı

Openair-Plasma® , çamaşır makinesi üretimi sürecinde geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Openair-Plasma® , çamaşır makinesi kapılarında bulunan tamamen polipropilen plastik parçaların birleştirilmesinden, kompozit paneller üzerindeki plastik şeritlerin yapıştırılmasına, tamburlarda metal-metal bağları oluşturulmasından polimer betondan üretilen ve büyük zorlanmalara maruz kalan denge ağırlıklarının yapıştırılmasına varıncaya kadar ön işlem alanında yeni standartlar getirmektedir.

Doğru yapıştırıcılarla birlikte kullanıldığında neredeyse her türlü malzemenin çok dayanıklı bir şekilde birleştirilebilmesi sayesinde Openair-Plasma® ön işlemin sunduğu olanaklar hemen hemen sınırsızdır.

Fırın kapaklarında sap ve menteşelerin yapıştırılması – yüksek dayanımlı cam ve seramik birleşimi

Seramik kaplamalı camın metale yapıştırılması, bu yüzeylere uygulanan ön işlem açısından zorluk teşkil etmektedir. Otomotiv endüstrisindeki direkt cam takma işleminden bilindiği gibi, en küçük kirler bile yapıştırma bağlantının uzun ömürlülüğünü azaltabilir ve hatta tamamen başarısız olmasına neden olabilir.

Hem metale hem de cam seramik malzemeye Openair-Plasma® işlem uygulanması bu süreci basitleştirip güvenilir bir şekilde kararlı hale getirerek çözücü maddelerle manuel temizleme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Üretim tekniği açısından da, başta solventlerin geri kazanılması için külfetli emiş sistemleri kurulmasına gerek kalmadığı anlamına gelir.

Etkili ön işlem – Openair-Plasma® sayesinde hassas kumanda ekranları üzerinde yüksek kaliteli tampon baskı

Çamaşır makinelerinin, fırınların ve diğer beyaz eşyanın kumanda panelleri için göze hitap etmeleri ve aşınmaya karşı dayanıklı olmaları önemli kalite kriterleridir. Bunlarda, üzerine daha sonra tampon baskı yapılacak olan parlak, beyaz polipropilen parçalar kullanılır. Ancak çözücü içermeyen mürekkebin güvenli bir şekilde bu apolar plastiklere tutunmasını sağlamak için ön işlem gerekir.

Geleneksel ön işlem yöntemleri (korona veya alev gibi) parlak polipropileni (PP) ön işlemeye yönelik pek işe yaramaz, çünkü bunlar genellikle parlak yüzeyin ısıyla tahrip olmasına sebep olur.

Openair-Plasma® işlem ideal çözümü sunar; döner plazma jeneratörü mümkün olan en düşük düzeyde ısı etkisiyle yüksek yüzey aktivasyonu sağlar.

Kaliteli paslanmaz çelik yüzeylerin korunması için parmak izi tutmayan görünmez nano kaplama

Özellikle mutfakta (örn. fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı) metalize edilmiş plastikler veya paslanmaz çelik çok dekoratif ve kaliteli bir etki yaratmaktadır. Yüzey ıslahı olamasaydı bunlar kısa bir süre içinde bütün güzelliğini yitirirdi çünkü örn. parmak izleri veya deterjanlar gibi korozif saldırılar yüzeyi bozardı.

PlasmaPlus® yöntemi, anti bakteriyel etkiyle de kombine edilebilen yeni, görünmez nano kaplamalarla uzun ömürlü koruma sağlar. Bu nano katmanlar hat içinde son işlemde uygulanır.

Fraunhofer IFAM'dan parmak izi tutmayan kaplama – Parmak izlerinin görünürlüğünü azaltan yenilikçi nano kaplama:
Bu kaplamanın farkı, parlaklık ve pürüzlülük gibi yüzey özelliklerini koruyabilmesidir ve özellikle de metal ya da plastik mat yüzeyler için uygundur.

Fraunhofer IFAM enstitüsü tarafından geliştirilen temel süreç iki aşamadan oluşur. Önce ince bir film halinde bir sıvı uygulanır ve plazma ya da ışık kullanılarak çapraz bağlar oluşturması sağlanır (eksimer teknolojisi, Smart Plasma yöntemi). © Fraunhofer IFAM

Enerji sınıfı A++: Hidrofobik plazma kaplama sayesinde enerji tasarruflu bulaşık makineleri

Ev aletleri enerji verimliliği sınıflarına göre sınıflandırılmaktadır. Bu bakımdan bulaşık makineleri için, örn. normal bulaşıkların yıkanması ve kurutulması sırasında belirli bir enerji tüketimi düzeyinin aşılmaması önemlidir. Makinenin hangi enerji verimliliği sınıfına gireceğini büyük ölçüde makine içinde kalan su damlalarının miktarı belirler.

Hidrofobik plazma kaplaması (PlasmaPlus® plazma polimerizasyon) bu noktada önemli bir katkı sağlıyor. Hidrofobik işlevsel kaplamanın yüzey geriliminin düşük olmasından dolayı su damlaları makinenin iç duvarlarından, bulaşık sepetlerinden akıp gider, kurutma süreci büyük ölçüde kısalır.

Bir sonraki PlasmaTalks Web Seminerimiz ve Etkinlikler

Yaklaşan Fuarlar ve Etkinlikler

Fuarlarımızda ve etkinliklerimizde plazmayı yakından tanıyın!

Etkinlik yok.