Hat içi plazma kullanımıyla sağlam süreç zinciri

Çok bileşenli enjeksiyon dökümü teknolojisi için plastik ve metal yüzeylerde Openair-Plasma® teknolojisi aracılığıyla hat içinde aktivasyon, şimdiye dek yapışmaya elverişli olmayan veya sadece çok düşük seviyede elverişli olan plastik-plastik veya plastik-metal kombinasyonlarının malzeme bileşimlerine imkan sunmaktadır. Temel olarak yapışma özelliğine sahip olan eşleştirmelerde birleşimin yapışma gücü daha da arttırabilmekte ve dış etkilere karşı sağlamlık bakımından yüksek bir potansiyel elde edilebilmektedir.

Openair-Plasma® nozülü kafasının kompakt yapı şekli sayesinde kafa, altı akslı bir robota adapte edilebilmekte ve böylece yüzey işlemi daha sonra birleşim bölgesinde açık enjeksiyon dökümü aleti ve normal atmosfer altında seçici bir şekilde uygulanabilmektedir. 6 akslı robot sayesinde hareket için büyük serbestlik dereceleri sunulur ve bu da esnek hareket hatları ile uygulanan plazma ön işlemlerinde kullanılabilir. Süreç zincirinin içerisine entegrasyon sayesinde sürekli, sağlam ve güvenli bir akış elde edilmektedir. Bu da beraberinde alet ve süreç teknolojisinde yeni biçimlendirilmiş parça tasarımları için avantajlar ve tasarruf potansiyelleri getirmektedir.

Plasmatreat firmasının plazma teknolojisinin kullanılması sayesinde örneğin özel araştırma alanı SFB 396 "Geniş yüzeyli hafif yapı parçaları için sağlam, kısaltılmış süreç zincirleri" veya endüstri çevresi "Plasma“ gibi güncel projelerimiz çerçevesinde aslında birbiri ile uyumlu olmayan malzemeler, bu entegre üretim yöntemi aracılığıyla birbiri ile kolay ve temiz bir şekilde birleştirilebilmektedir.

Prof. Dr. Müh. D. Drummer, Erlangen-Nürnberg Üniversitesi Plastik Teknolojileri Bölümü

Atmosferik plazmayı kendi üretiminizde test edin.

Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!