Tekstil ürünlerine hassas işlev kazandırma

Örneğin kendi kendini temizleyen ekipman, biyoaktif yüzeyler veya aleve karşı koruma gibi ek işlev özelliklerinin yaratılmasıyla dokumalar tamamen yeni materyal özellikleri kazanabilir. Tamamen yeni uygulama olanakları ortaya çıkar. Ayrıca pek çok durumda geleneksel malzemeler yerine daha uygun alternatifler kullanılabilir.

Plazma kaplama sayesinde katma değer – PlasmaPlus® ile tekstillerde isabetli işlevselleştirme

İşlevsel kaplamalı tekstiller örn. spor ve rahat giyimde, koruyucu giysilerde, bariyer tekstillerinde, tıbbi ve hijyenik tekstillerde veya yapı tekstillerindeki membranlar için kullanılır. Plasmatreat'in PlasmaPlus® tekniği, kumaş için ekonomik olarak uygulanabilen en geniş nano kaplama yelpazesiyle bunun için at içine kolayca entegre edilebilen, çok etkili bir süreç sunar.

PlasmaPlus® kaplama tekstil dokumalara işlev kazandırılmasında pek çok avantaj ve olanak sunmaktadır:

  • Malzemede düşük zorlanmayla yüksek uygulama hızı Hidrofilden hidrofoba varıncaya kadar çok amaçlı modellenebilen süreç Yağ ve su itici kaplamalar uygulama Uzun ömürlü kaplamalar oluşturma

Tekstil ürünleri için yapışmaz plazma kaplama

Tekstillerde yoğun hidrofobik donanımlar yıllardır düşük basınçlı plazma yöntemiyle uygulanmaktadır. Bununla ilişkili olan külfetli basınç odası süreci nedeniyle yapışmaz plazma kaplaması şimdiye dek yalnız özel teknik tekstiller için kullanılmaktaydı.

Openair-Plasma® PlasmaPlus® ile atmosfer koşulları altında plazma kaplama uygulanmasına olanak sağlar. Böylece, örn. yapışmaz kaplama hat içinde ve uygun maliyetle kontinü üretim sürecine – ayrı basınç odası sistemleri olmaksızın – katılabilir.

Pek çok uygulamada adeta devrim yapılabilir. Örneğin hidrofobik ek finisajların doğrudan büyük çamaşırhanelerde uygulanması mümkün olur.

Plazmayla titanyum oksit kaplama sayesinde uzun süre dayanan anti bakteriyel tekstiller

Sterilizasyonunun yanı sıra, örneğin ameliyathane giysilerinin uzun süre dayanacak şekilde mikrop üremesini engelleyen, anti bakteriyel kaplamaya sahip olması istenir. Titanyum oksit içeren süspansiyonlar bunu bugün bile sağlayabiliyorlar.

PlasmaPlus® nano kaplama sayesinde bu tür tekstil kaplama, titanyum oksit süspansiyonunun plazma yöntemine hassas bir şekilde eklendiği, yüksek verimli bir hat içi işlemde uygulanabilmektedir. Plazma nozülü dokuma yüzeyini temizler ve aynı zamanda anti bakteriyel süspansiyonu nano tabakalar halinde elyaflar üzerine uygular.

This process makes it possible to apply a highly effective and economical functional layer with long-term stability and germ-inhibiting qualities to textiles.

CREPIM Sözcüsü

Centre de Recherche et d’Etude sur les Procédés d’Ignifugation des Matériaux

PlasmaPlus® ile elde edilen kalınlık kontrollüdür ve hem laboratuvarda hem de endüstriyel kullanımda güvenilirdir.

- CREPIM Sözcüsü, Centre de Recherche et d’Etude sur les Procédés d’Ignifugation des Matériaux

Çekmeyen doğal elyaflar – avivajsız PlasmaPlus® tekstil kaplamasıyla

Elyaf hazırlığı ve avivaj elyaf yüzeyinde, doğal elyafların işlenmesi sırasında sürtünme özelliklerini azaltan bir film oluşturur. Ancak bu koruyucu film sayesinde tekstil endüstrisindeki yüksek üretim hızları mümkün olur. Ancak daha sonraki giyside doğal elyafların temizlik işlemlerinde çekmesine neden olanda yine bu avivajlardır.

Openair-Plasma® teknolojisi, organik silikon elyafın hazırlanmasını sağlar. Bu özel plazma kaplaması sayesinde elyaflar etkili bir şekilde korunur ve yüksek hızlı üretim için hazırlanır.

Bu süreçte kimyasal avivajlar kullanılmak zorunda kalınmadığından dolayı daha sonraki temizlikte giyside çekme olmaz. Diğer yandan da tüketici yüksek düzeyde kaliteyi algılayarak bunu takdir eder.

Yüksek kaliteli tekstil ıslahı için plazma güvenli flok yapışması sağlar

Floklaştırma, kısa kesilmiş monofil tekstil elyaflarının önceden yapıştırıcı uygulanmış zemin üzerine yapıştırılmasını ifade eder. Bu sayede kaplanan yüzey kaliteli bir kadife veya velur etkisi kazanır. Floklaştırma genelde elektrostatik alan içinde gerçekleşir. Bu işlemde elyaflar, yapışkan yüzey üzerinde dik olarak takılı kalacak şekilde hızlandırılır ve hizalanır. Floklaşmanın kalitesini başta baz alınan dokuma üzerindeki yapışkan zeminin yapışması belirler.

 Openair-Plasma® ile kumaş ön işlem, modifiye edilen yüzeyin yapışma kabiliyetini büyük oranda artırdığından dolayı tekstil aprelemede çok etkili bir işleme faktörüdür.

Openair-Plasma® yıllardır floklama süreçlerinde (EPDM üzerinde, torpido gözlerinde ve kumaşın kendisinde floklama gibi) ön işlem olarak kullanıldığı otomobil endüstrisinde de değerini ispat etmiştir.

Bir sonraki PlasmaTalks Web Seminerimiz ve Etkinlikler

Etkinlik yok.

Yaklaşan Fuarlar ve Etkinlikler

Fuarlarımızda ve etkinliklerimizde plazmayı yakından tanıyın!

Etkinlik yok.