Efficient and automated pretreatment of paperboard packaging using plasma technology

Discover the impressive possibilities of our environmentally friendly and highly efficient plasma technology live at drupa 2024!

Visit us at our booth A32 in hall 11 and let us convince you of the use of plasma technology for the pretreatment of cardboard packaging and folding cartons. Find out how our innovative Openair-Plasma® technology creates ideal adhesion properties for subsequent processing steps such as gluing, printing, foiling and varnishing.

 

Join us at drupa in Duesseldorf, Germany, May 28 - June 7, 2024, where we will showcase our groundbreaking expertise at booth A32 in hall 11.

From cost efficiency and expanded material choices, to selective or full-surface treatment options, to reliable, structural bonding of materials - take the opportunity to learn more about the other benefits of our plasma technology in carton and folding carton production and converting.

In cooperation with our partner DJM B.V. we present an innovative solution:

Printing on a folding box that has already been coated with UV varnish. Experience live how it is first treated with Openair-Plasma® and then printed with additional information.

This system, developed together with DJM and built for drupa, uses the PFW70 slot die, which is suitable for wide or full-surface applications. Both the PFW70 and PFW100 perform uniform pretreatment over a width of 70-100 mm per plasma nozzle at relative speeds of up to 200 m/min. The modular arrangement of multiple nozzles provides flexibility in treatment width and speed.

Explore plasma live:

We will demonstrate the effect of Openair-Plasma® technology on various surfaces directly at our booth. We will test the material sample you bring with you on site and give you an immediate initial assessment.

Particular advantages of Openair-Plasma® technology in manufacturing carton packaging:

  •     Makes high processing speeds possible
  •     No open flames mean greater process safety.
  •     Robust, durable technology
  •     Simple process monitoring
  •     Cost effective

From cost efficiency and expanded material choices, to selective or full-surface treatment options, to reliable, structural bonding of materials - take the opportunity to learn more about the other benefits of our plasma technology in carton and folding carton production and converting.

 

Drupa 2024 exhibition in Duesseldorf

Take the opportunity to meet us!

You can't make it to the fair?  Get in touch with us here!

En yüksek tasarım ve kalite beklentileri için modern karton ambalajlar: Openair® plazma ile uygun maliyet ve hızlı üretim

Ambalaj sanayindeki trendi tasarım ve kaliteye dair giderek artan beklentiler belirliyor. Üreticiler satışlarını artırmak için giderek daha fazla High-Glossy baskı, Softtouch vernik (dokunuş) veya hologram baskı gibi iyileştirilmiş uygulamalara yöneliyorlar. Saydam ve pencereli ambalajlarda ise özel malzeme kombinasyonları ortaya çıkmaktadır.

Bu malzemeler uygun bir maliyetle, yüksek hızlarda ve her şeyden önce güvenilir bir şekilde birbirleriyle birleştirilmelidir. Bunun için çok dayanıklı ve performanslı bir hazırlık yöntemi gerekmektedir: Openair® plazma.

Doğrusal bütünleşik plazma aktivasyonu takip eden yapıştırma, baskı veya film kaplama gibi işlem adımları için ideal yüzey özelliklerini yaratır.

Islah edilmiş katlama kutuların yapıştırılması: Ön yapıştırma makinesinde yüzey işleme için Openair® plazma

Modern karton ambalajlar forma halinde basılır, ıslah edilir, dekupe edilir, kat makinesinde kat izi açılır ve çoğunlukla doğrudan üreticide yapıştırılır (ön yapıştırma). Bu işlem hızı 600 m/dakikaya kadar ulaşan yüksek performanslı ön yapıştırma makinelerinde gerçekleşir.

Kullanılan yapıştırıcılar (soğuk zamk) verniksiz karton üzerine sorunsuzca yapışır. Ancak karton yüksek kalitede ıslah edilmişse (örn. UV vernik veya film kaşe ile) sonradan yapıştırma yapılacak yerlerin ayrı makinelerde, genelde külfetli mekanik işlemlerle (mekanik freze, zımpara, fırça) pürüzlendirilmesi gerekir. Aksi halde bu yerlerin mühürlemeden önce maskelenmesi gerekir.

 Openair-Plasma® teknolojisinin entegre edilmesi, süreci önemli ölçüde sadeleştirir. Doğrudan ön yapıştırma makinesi içine, katlama kutuların yapıştırma yerlerini yüksek hızda hazırlayan plazma nozülleri kurulur. Sadece bundan kaynaklanan yüzey gerilimi artışı sayesinde yapışma kabiliyeti büyük ölçüde artar, öncelikli olarak kullanılan soğuk zamk vernik veya yüzey ıslahından bağımsız olarak yapışır.

Ambalajların direkt doğrultma makinesi içinde yapıştırılması: Openair® plazma en kısa sürede yapışmayı sağlar

Baskılı ve kat izi açılmış ambalajlar hemen dolumdan önce doğrultma makinesinde doğrultulur, açılır ve gerekiyorsa ek olarak yapıştırılır. Yüksek işleme hızlarından ve makinenin kompakt yapısından dolayı kullanılan yapıştırıcıların en kısa sürede yapışmayı sağlaması gerekmektedir.

Openair-Plasma® sayesinde artan yüzey gerilimi, yapıştırılacak yüzeyin özellikleri ne olursa oldun hızlı ve üstün bir yapışma sağlar. Böylece plazma ile yapılan hazırlık UV kaplamalı veya laminasyonlu karton ambalajların işlenmesini olanaklı kılar.

Bir sonraki PlasmaTalks Web Seminerimiz ve Etkinlikler