RD1010 Döner Nozül – Düz, geniş yüzeyli bileşenlerde ve filmlerde plazma ön işlem

Openair-Plasma® RD1010 sistemi, hassas ve geometrisi düz yüzeyler için çok uygundur. Plazma işlem, ortak bir dönme ekseni etrafında dairesel olarak hareket eden iki münferit nozül tarafından gerçekleştirilir. Dönen ünitelerden çıkan plazma akımları dönme eksenine paralel olarak hareket eder.

Dönme sayesinde bileşen veya film boyunca yüksek bağıl hızda plazma işlem elde edilir. Bunun sonucunda, ısı etkisi düşük ve süreç aralığı geniş olan son derece homojen bir ön işlem elde edilir. RD1010 plazma nozülü, dönme hızına ve işlem çapına bağlı olarak 50 m/dakikaya varan işlem hareketi hızlarına ulaşabilir.

RD1010 plazma döner nozülünün olağan uygulamalarına örnekler

  • Islak etiketleme öncesi şişirmeli kalıplanan plastik ambalajlar
  • Devre kartı temizleme: direnç macunu ile baskıdan önce (130 mm işlem genişliği)
  • Filmin tek tarafını işleme garantisi (> 72 mN/m).
  • Cam veya ayna yüzeyleri: yapıştırma öncesi yüzeyin tamamını temizleme
  • Plastik paneller: kaplama ve yapıştırma öncesi ön işlem

RD10xx özel tasarım plazma nozülü

Tıpkı RD1010 gibi, RD10xx de bir dönme ekseni etrafında hareket eden iki münferit nozüle sahiptir. Ayrıca bu özel tasarımla iki münferit nozül arasındaki mesafe manuel olarak ayarlanabilir.

Bu sayede işlem genişliğinin özel gereksinimlere esnek olarak uyarlanabilmesi sağlanır. Nozül çıkışları arasındaki mesafenin isteğe bağlı olarak daha yakın olması ve dönme hareketi sayesinde daha yüksek plazma yoğunluğu elde edilebilir.