Yüksek aktivasyon derecesi plastik ambalajların üretiminde ve işlenmesinde yeni olanakların önünü açar

Fiziksel yüzey işleme olmayan bir ambalaj sanayi artık düşünülemez. Plastik ambalaj filmlerinin ekstrüzyonunda ve PP, PE veya geri dönüştürülmüş maddeler gibi apolar malzemelerin kullanımında gerekli bir imalat adımıdır.

Openair-Plasma® , bu ön işlemi sağlama konusunda çok etkili bir araçtır. Plazma işleme uygun maliyetli ve çevre dostu modern kompozit malzemeler üretmek için önemli bir anahtar teknolojidir.

 

Bu sayfadaki konular:

Plastik ambalajlar için plazma işlem Güvenilir mürekkep tutunması

Genişliği büyük olan ambalaj filmleri için Gıda için ısıl şekillendirilmiş film

Plastik kapaklarda güvenli mürekkep tutunması Daha uzun raf ömrü 

Plastik ambalajların plazmayla işlenmesi son derece verimlidir:

  • Openair-Plasma® yüzey modifikasyonu teknolojileri, en üst düzeyde plastik aktivasyonu sağlayabilir. 72 mN/m üzerindeki yüzey gerilimlerine ulaşmak olağandışı değildir. Son derece uzun süreli plazma aktivasyon, depolama ömrünü uzatır ve 12 aya varan bir süre sonra işleme olanağı sağlar. Yeni malzeme bileşimleri yalnızca Openair-Plasma® ile yüzeylere hedefe yönelik işlevler kazandırılarak mümkündür. Openair-Plasma® işlem, plastik filmlerde hedefe yönelik, yalnızca tek tarafta yüzey ön işlem sağlar.

Philippe Millioud

Katlanmış kutu yapıştırma makineleri, BOBST SA

Sentetik laminasyonlu, vernik kaplamalı ve kapalı plastik kutuların yapıştırılması açısından yüzey gerilimi kilit öneme sahiptir.

- Philippe Millioud, Katlanmış kutu yapıştırma makineleri, BOBST SA

Tüp torba ambalajlar üzerindeki son tüketim tarihleri için güvenilir mürekkep tutunması

Plastik ambalaj sektöründeki en büyük segment kesinlikle tüp torba ambalajdır. Çikolatadan tıbbi ambalaj aktarma uygulamalarına kadar ürünler bu teknikle ambalajlanır. Bunlarda son tüketim tarihinin güvenli şekilde basılması kaçınılmazdır.

Openair-Plasma® , en iyi mürekkep tutunması için ambalajın sadece tam gereken yerini işleyerek mürekkep püskürtme işlemi ile uygulanan baskı mürekkebinin güvenli bir şekilde tutunmasını sağlar. Yüzey geriliminin modifiye edilmesiyle film ambalajın ıslatılabilme özelliği etkili şekilde artırılır. Özellikle hızlı kuruyan UV mürekkepler bu hazırlık işlemiyle güvenilir şekilde uygulanabilirler.

Daha iyi bir alternatif: Genişliği büyük olan ambalaj filmleri için plazma hazırlığı

Plastik ambalaj filmleri tipik olarak şişirme film ve film çekme yöntemleriyle üretilirler. Bu filmlerin baskı ve kaşeleme işlemlerine hazırlanması için sıklıkla korona yöntemi uygulanır ancak bunun bazı sorunları vardır: Korona yalnızca sınırlı bir yüzey gerilimine ulaşabilir, bu da birkaç haftalık depolama sürelerinde belirgin düzeyde zayıflar. Ayrıca üretim yönteminden kaynaklı olarak hazırlama silindirlerindeki hafif kirlenmeler bile malzemenin arka yüzünü zedeler.

Plasmatreat, tipik genişliği 2,20 ile 8 metre arasında olan ambalaj filmlerinin hazırlanması için çok güvenli teknolojiler geliştirmiştir:

  • Plasmatreat Glow Plasma, çok uygun maliyetle en üst düzeyde, dayanıklı yüzey aktivasyonu elde eder. Bu süreçte 64 mN/m'ye varan yüzey gerilimlerine ulaşılır. Patentli tabaka kalıbı teknolojisine sahip Openair-Plasma® işlem, plastik ambalaj filmlerinin kesinlikle tek tarafına ön işlem uygulanmasını sağlar. Arka tarafta delinme olması mümkün değildir ve adhezyon değerleri son derece uzun süreli dayanıklılık gösterir. Openair® plazmanın avantajları, özellikle de yüksek işleme hızlarında ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıldığında kendini gösterir.

Gıda maddeleri için derin çekme ambalaj filmleri Openair® plazma – Yüksek işleme hızlarında baskı mürekkepleri daha iyi tutunur

Özellikle gıda maddeleri ambalajlarında yüksek kaliteli bir baskı gerekmektedir. Bu işlemde baskı mürekkepleri gıda maddesi üzerine aktarılmamalıdır ve ambalaj üzerine güvenli bir şekilde tutunmalıdır. Baskılı kaplar (örn. yoğurt kabı, margarin kabı) gıda maddeleriyle doldurulmadan önce taşınmak için iç içe geçirilir. Bu sırada baskılı dış yüzeyden diğer ambalajın baskılı olmayan iç yüzeyine mürekkep transferinden mutlaka kaçınılmalıdır.

 Openair-Plasma® ile ön işlem, istenmeyen bu etkiyi güvenli bir şekilde önleyebilir. Plazma aktivasyonu sayesinde gıda maddeleri ambalajları üzerindeki baskı mürekkebi tutunması büyük ölçüde iyileştirilir. Mürekkep artık bulaşamaz. Bu takip eden serigrafi ve rotasyonlu serigrafi baskı hızı da belirgin bir şekilde artırılabilir.

Plazma hazırlığı sayesinde baskı mürekkepleri plastik kapaklar üzerinde daha güvenli tutunur

Plastik şişelerin kapakları bir yandan mutlak sızdırmaz olmalıdır ve diğer yandan da kolay açılabilir olmalıdır. Bunun gerçekleştirmek için kapaklarda silikonla modifiye edilmiş bileşikler kullanılır.

Bu malzemenin yüzey geriliminin düşük olmasından dolayı baskı işlemi (solvent içermeyen özel gıda maddesi boyalarıyla) ancak plazma hazırlığından sonra mümkündür. Bu nedenle Openair-Plasma® önde gelen üreticiler tarafından yıllardır şişe kapaklarının yüzey gerilimini artırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Plazma nozülleri doğrudan modern, yüksek hızda çalışan tampon baskı makineleri içine entegre edilir.

Daha uzun raf ömrü: PlasmaPlus® nano kaplama plastik ambalajların bariyer özelliğini iyileştirir

PET şişeler içine doldurulmuş meşrubatların dayanıklılığı, özellikle de örn. karbonik asit ile basınç altında duruyorlarsa, PET'nin bariyer özellikleri tarafından büyük ölçüde kısıtlanır. Ambalajın CO2 sızdırması veya dışarıdaki oksijenin içine nüfuz etmesi halinde içeceğin tadı ve kalitesi değişir.

Plasmatreat, içecek endüstrisi için cam gibi şeffaf, ancak yine de esnek, darbelere ve sürtünmeye dirençli bir nano kaplama geliştirmiştir. Bu nano kaplama, difüzyonu önemli ölçüde azaltır ve içeceğin raf ömrünü uzatır. Kaplama, yenilikçi ve uygun maliyetli PlasmaPlus® yöntemi kullanılarak ambalajın hem içine hem de dışına uygulanabilir.

İlaç endüstrisinde de nano kaplama yoluyla plastik ambalajların bariyer özelliklerinin iyileştirilmesi ilaçların raf ömrünü uzatmak ve etken madde özelliklerini uzun süre garanti edebilmek için önemli bir çözümdür.

Bir sonraki PlasmaTalks Web Seminerimiz ve Etkinlikler

Yaklaşan Fuarlar ve Etkinlikler

Fuarlarımızda ve etkinliklerimizde plazmayı yakından tanıyın!

Etkinlik yok.