Farlar – Sızdırmaz Yalıtım, Düşük Maliyetli Yapıştırma

LED teknolojili modern farlar aracın ömrü boyunca dayanırlar. Artık aydınlatma elemanlarının değiştirilmesine gerek yoktur. Bunun içinse onların içlerine sızan neme karşı kalıcı şekilde korunması önemlidir. Bu nedenle polipropilen (PP) ve polikarbonat (PC) malzemeden farların ve stop lambalarının yapıştırılmasında yapıştırıcının güvenilir yapışmanın yanı sıra, güvenli bir yalıtım işlevini de üstlenmesi gerekir.

Hassas bir şekilde lokal olarak Openair-Plasma® ile uygulanan ön işlem, apolar malzemelerin kritik tüm alanlarını aktive ederek farların güvenilir bir şekilde yapışmasını ve uzun ömürlü yalıtılmasını sağlar.

 

Bu sayfadaki konular:

Avantajları Hat İçine Entegrasyon Warm melt yapıştırıcılar

Hassas temizleme Düşük basınçlı kaplama Buğulanma 

David Byrne

HELLA Australia Pty Ltd Montaj Baş Mühendisi

Plazmanın yüksek aktivasyon seviyesi ve denetim ve hata teşhis işlevlerinin doğruluğu, kaliteli bir ürün sağlamamızı sağlıyor.

- David Byrne, HELLA Australia Pty Ltd Montaj Baş Mühendisi

Farlar için Openair-Plasma® ön işlem uygulaması plazma teknolojisinin en başarılı endüstriyel uygulama alanlarından biridir. Bu teknoloji far üretiminde artık vazgeçilmez olmuştur. Öncü konumdaki tüm far üreticileri, Plasmatreat’in Openair-Plasma® teknolojisini kullanmaktadır.

Plasmatreat Openair® plazma işlemin avantajları:

İşlenen yüzeyde ısı artışı olmadan çok etkili, homojen yüzey aktivasyonu

Gövdelerde deformasyon olmaz ve metalize edilmiş plastik yüzeylerinde de homojen aktivasyon sağlanır

Plazma nozülü fara ön işlem uyguluyor

Malzemeden tasarruf edilir, çünkü et kalınlığı düşürülebilir

Bir farda plazma işlem

Birleşme yüzeyinin tamamında (olukların taban ve kenar duvarları da dahil) ön işlem

Üretim hattına plazma entegrasyonu. Korona ve alevle tavlama ön işlemine alternatif.

Openair-Plasma® yönteminin far üretiminde doğrudan üretim hattı içine entegrasyonu robot kontrollü hat içi teknolojisi sayesinde son derece kolaydır.

Openair-Plasma® yönteminin kendine özgü özellikleri, işlenen yüzeylerin örneğin korona ön işlemdeki gibi elektrik boşalımlarına maruz kalmaması anlamına gelir. Plazma işlem sırasında malzemeler alevle tavlamanın aksine, çok düşük oranda ısınırlar. Alçak basınç plazma yöntemindeki gibi oda sistemlerine gerek yoktur.

Farların hassas ve elektrik ileten reflektörleri hazır montajlı olabilir ve potansiyelsiz plazma işlemden etkilenmezler.

Hella: Far gövdelerinde yüzey işlemi

Hella Australia'da yapışkanlı yapıştırma öncesinde karmaşık geometrilere sahip far gövdelerine plazma işlem. Konturlara sadık kalan, robot kontrollü hat içi işlem, yüksek süreç hızlarına ulaşma olanağı sağlar.

 

Yapıştırma, warm melt yapıştırıcılar öncesinde Plazma İşlem ile Adhezyon Artırma

Openair-Plasma® yöntemi sayesinde ilk kez polipropilen gibi apolar plastiklerin üzerinde yeni geliştirilen tek bileşenli warm melt poliüretan (PUR) yapıştırıcılar kullanıldığında güvenilir sonuçlar elde edilebilmektedir. Openair-Plasma® ile uygulanan ön işlem, yapıştırılacak malzemeler üzerinde gereken yüksek yüzey gerilimini oluşturur.

Openair-Plasma® ve warm melt yapıştırıcıları birlikte kullanmaya yarayan teknik, yapıştırıcı üreticisi Sika ile iş birliği yapılarak başarıyla geliştirilmiştir. (Textlink anpassen!)

AVANTAJLARI VE
ÖZELLİKLERİ

Warm melt yapıştırıcılar

  • Yüksek yaş dayanç
  • Hızlı hat içi kaçak testi
  • Verimliliği artırır (>%15)

Polikarbonat far kapaklarında hassas temizleme ve kaplama

Farların çarpan taş parçalarından korunması için polikarbonat (PC, PMMA) far lenslerinin yüzey sertliğinin yüksek olması gerekir. Bu nedenle far yüzeyleri genellikle UV ile kuruyan çizilmez boya (çoğunlukla akrilik polimer) ile kaplanır.  Bu koruyucu çizilmez kaplamalar, kaplamasız lenslere göre fiziksel darbelere karşı 40 kata kadar daha fazla direnç sağlar.

Boya uygulamaları öncesinde Openair-Plasma® ile hassas temizleme

Openair-Plasma® döner nozüllerin kullanılması, polikarbonat far kapakları boya uygulamasıyla kaplanmadan önce bunlara verimli ve nazik bir şekilde mikro temizleme yapılmasını sağlar.

Plazma temizlik enjeksiyon sürecinden kalmış olan zerreleri (toz, pigment vs.) uzaklaştırır. Aynı zamanda mercekteki elektrostatik yük deşarj edilir. Ayrıca antistatik fan kullanılmasına gerek yoktur.

Takip eden kaplama uygulaması özgül ve homojen yüzey geriliminden dolayı en iyi dağılıma ve dolayısıyla homojen katman kalınlığına sahiptir. Böylelikle Openair-Plasma® fire oranlarını önemli ölçüde düşürür.

Düşük basınçlı plazma yöntemiyle uzun ömürlü çizilmez kaplama

Sert katmanlı boyamaya alternatif olarak lenslere çizilmez ve uzun ömürlü plazma kaplamalar uygulanabilir. Düşük basınçlı plazma (yani odalı bir plazma yöntemi) kullanarak bu kaplamaları uygulamak, polikarbonat üzerindeki bu sert yüzey kaplamalarına ilave dayanıklılık sağlar. Düşük basınçlı plazma, işlevsel kimyasal grupların yüzeye gömülerek kaplamanın çok daha fazla çapraz bağ oluşturmasına neden olur. Plasmatreat düşük basınçlı plazma işlem, bazı sık kullanılan malzemelerde yüzey sertliğini 100 katına kadar artırabilir.

 

ÖZELLİKLERİ

Plazma Kaplamalar

  • Nano ölçekte kaplamalar
  • Mükemmel görsel özellikler
  • Daha Kararlı
  • Çok dayanıklı
  • Temizlemesi kolay
  • Cama göre katbekat daha sert yüzeyler

LED far gövdelerinde buğulanma

Otomobil farlarında LED ampullerin kullanılması, far gövdesinin içinde daha az ısı oluşturur. Birçok avantaj sağlamakla birlikte bu durum aynı zamanda far gövdesi içindeki nemi de etkileyerek  buğulanmaya ve yoğuşmaya neden olabilir. Buğulanma çıkan ışığın farklı bir şekilde kırılmasına neden olarak farın performansını olumsuz etkileyebilir.

Bir sonraki PlasmaTalks Web Seminerimiz ve Etkinlikler

Yaklaşan Fuarlar ve Etkinlikler

Fuarlarımızda ve etkinliklerimizde plazmayı yakından tanıyın!

Etkinlik yok.