PP-TPU kompozitler için çözüm

Otomotiv mühendisliği, tıp mühendisliği ve tüketim maddelerindeki bileşenlerin geliştikçe gelişen görsel, dokunsal ve işlevsel taleplerine hitap edebilmek için artan oranda termoplastikler ve termoplastik elastomerlerden (sert-yumuşak kompozitler) kalıplanmış parçalar kullanılmaktadır. Bunun neticesinde plastik işleme sanayisi, sert-yumuşak kombinasyonları için çok bileşenli enjeksiyon kalıplama teknolojisine daha fazla yönelmektedir.

Openair-Plasma® teknolojisi, güçlü bir şekilde bağlanmış bileşikler üretmek için 2 bileşenli enjeksiyon kalıplamada halihazırda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Malzeme yelpazesini genişletmek ve süreci modernleştirmek amacıyla Plasmatreat, Paderborn Üniversitesi Plastik Teknolojisi Enstitüsü ile birlikte InMould-Plasma® yöntemini geliştirdi. Bu teknoloji, daha evvel PP (polipropilen) ve TPU (termoplastik poliüretan) gibi birbirine bağlanmayan materyalleri birbirine bağlayıp çeşitli plastik kombinasyonları üretmek için kullanılabiliyor.

InMould-Plasma® 2 bileşenli süreçleri modernleştiriyor

InMould-Plasma® yöntemiyle plazma kalıbın içerisinde aktifleştirilerek tüm üretim süreci tek bir işlem aşamasına düşürülmektedir. Yarı mamul parçalara uygulanan farklı plazma işlemi, baştan sona yapıştırma süreci veya ikinci bileşenin yerleştirilmesi (conta) gibi ilave işlem aşamaları artık gerekmemektedir.

Contalı kapaklar için döner disk teknolojisi ile entegre, güvenilir süreç

Gösterilen 2 bileşenli örnek modelde plazma aktivasyonu, denenmiş ve test edilmiş döner disk teknolojisi temelinde entegre edilmiştir. InMould-Plasma® yönteminin kalıbı üç istasyonlu tasarlanmıştır: 1. Önceden kalıplanmış parçanın (kapak) imalatı 2. Plazma aktivasyon 3. Elastomer bileşeninin çok bileşenli kalıplaması.

Plazma işlemi kalıp üzerindeki bir aktivasyon kanalında gerçekleşir. Emiş ile kombine edilmiş güçlü bir plazma nozulu, plazmanın tüm kanal uzunluğu boyunca yönlendirilmesini sağlar. Plazma, substratın üzerinden geçerken yüzeyle reaksiyona girer ve elastomer bileşenin kalıplamasından saniyeler önce onu aktifleştirir.

InMould-Plasma® prosesi olarak faydalar

• Yeni malzeme kombinasyonları
InMould-Plasma® , daha önce birleştirilmesi zor veya imkansız olan malzeme kombinasyonlarının yapışma dayanımını önemli ölçüde artırır. Yapışma destekleyicilerine gerek duymadan malzeme yelpazesini PP+TPU, PBT+TPU ve TPE-S veya PC+TPE-S ile genişleterek, örneğin, elastomerin basınç deformasyon davranışını iyileştirir.

• Conta kaybına karşı koruma
Sızdırmazlık contaları gibi yumuşak bileşenler yerinde kalarak minimum hata riski ile güvenilir montaj sağlar.

• Kalite güvencesi için tam entegre kontrollü süreç
Basınç ve sıcaklık sensörleri enjeksiyon kalıplama işlemini izler ve plazma aktivasyonunu kontrol eder. InMould-Plasma® izlenebilen ve süreç parametreleriyle tamamen kontrol edilebilen, yüksek kaliteli bir teknik sürecin temelini teşkil eder.

• Farklı kalıp tasarımlarına izin verir
Döner diskler, sürgülü masalar, küp biçimli ve çift yönlü tornalama teknolojisi gibi çeşitli takım tasarımları InMould-Plasma® sistemleriyle kullanılabilir. İşlem herhangi bir sıkma kuvveti gerektirmediğinden, makinenin sıkıştırma plakaları arasındaki alanın dışında da kullanılabilir.

• Daha fazla tasarım esnekliği
Yumuşak bileşenler, örneğin rotasyonel simetrik bileşenler üzerinde, ihtiyaç duyulan veya ideal olarak yerleştirilmesi gereken yerlerde uygulanabilir. Bu, yumuşak bileşenlerin geometrik özellikleri veya bağlantı noktalarından kaynaklanan tüm kısıtlamaları kaldırır.

• Daha düşük üretim maliyeti
InMould-Plasma® teknolojisi, uygun maliyetli üretim için ek montaj süreçlerine gerek kalmadan enjeksiyon kalıplama makinesinde çok bileşenli parçaların hat içinde üretilmesi, süreç ve kalite kontrolüne yönelik geniş olanaklar, standart plastikleri kullanma avantajı gibi çeşitli çözümler sunar.

Telif Hakkı Başlığı: Covestro AG / Medya Asistanı