EPDM profiller – Güvenilir Kaplama ve Floklama – Su bazlı boya sistemleri için ideal

EPDM kapı fitilleri araçların iç kısımlarının yalıtımı ve gürültünün azaltılması için önemli bir işleve sahiptir. Otomobil kapı fitilleri yüzeylerine kir zerreleri yapışmayacak özellikte olmalıdır. Ekstrüzyon sırasında işlevsel kaplamanın (sürtünme önleyici veya floklama) yapışmasını sağlamak da bir o kadar zordur.

Eskiden EPDM profiller süreç sırasında döner tel fırçalarla kesintisiz olarak pürüzlendirilmek zorundaydı – bu da pek güvenilir sonuçlar vermeyen zahmetli bir yöntemdi. Bugün Openair® EPDM plazma sistemleri piyasa lideridir.

 

Bu sayfadaki konular:

Avantajları Aktivasyon Uzun süreli yüzey gerilimi

Sonuçlar TPE üzerinde adhezyon 

EPDM profillerde plazma ön işlem, sunduğu büyük avantajlar nedeniyle çok kısa sürede otomotiv endüstrisinde en son teknoloji konumuna ulaştı.

Daha az fire sayesinde yüksek verimlilik

Plazma kontrol sistemiyle %100 süreç izleme

Düz yataklı PTU

Sağlam sistem teknolojisi 7/24 yüksek kullanılabilirlik oranı (%99,5 üzerinde)

PFW10LT plazma nozülü

Plazma jeneratörünün basit, tekrarlanabilir bir şekilde düzenlenmesi

Plazma ön işlem VOC içermeyen, solventsiz yapıştırıcıların ve sürtünme önleyici maddelerin uygulanabilmesini sağlar

Openair-Plasma® ön işlemin başlıca etkisi malzeme yüzeylerinin aktivasyonudur. Başka hallerde apolar olan EPDM profil yüzeyleri üzerinde seçici kimyasal işlev özellikleri yaratılır (örneğin OH grupları, COC, CH3, hidroksil grupları, karbonil, karboksil gibi). Buna ek olarak yüzey gerilimini 72 mN/m üzerine çıkarır.

Plazma ön işlemin bu aktive edici etkisi EPDM profillerin işlenmesinde ilk kezVOC (volatile organic compounds) içermeyen, su bazlı yapıştırıcıların ve sürtünme önleyici kaplamaların kullanılabilmesini sağlamıştır. Openair-Plasma® kolaylıkla sürece entegre edilerek olağanüstü adhezyon sonuçları sağlayabilmektedir.

Openair-Plasma® ön işlem: zehirli kimyasal maddeler kullanmadan yüksek adhezyon değerleri ve uzun süreli yüzey gerilimi

Yürütülen çok sayıda müşteri araştırmasında korona, plazma işlem ve kimyasal flor işlem gibi çeşitli fiziksel ön işlem yöntemlerinin etki şekilleri ayrıntılı olarak kıyaslanmıştır. Bu süreçteki belirleyici değerlendirme kriterleri profillerin aktivasyon düzeyi, tutunma değerleri ve uygulanan ön işlemin dayanıklılığıydı.

Openair® plazma solventsiz kaplama sistemlerinin termoplastik elastomer (TPE) profiller üzerinde tutunabilmesini sağlar

Termoplastik elastomerlerden üretilen modern profiller EPDM ve polipropilen (PP) karışımından oluşurlar ve termoplastik ekstrüzyonla üretilirler. Bunun sonucunda ortaya çıkan ürün çok düşük yüzey gerilimine sahiptir ve takip eden kaplama ve sürtünme önleyici uygulamalar için hazırlanmalıdır.

Ancak otomotiv endüstrisinden istenen önemli bir husus da VOC içermeyen üretim süreçleri sayesinde otomobillerin iç kısımlarının emisyonsuz olmasıdır. Solvent bazlı kaplama kullanımının alternatifi su bazlı sürtünme önleyici ve kuru kaydırıcı madde kullanımıdır, ancak bunlar da son derece yüksek bir yüzey gerilimi gerektirmektedir.

Bir sonraki PlasmaTalks Web Seminerimiz ve Etkinlikler

Yaklaşan Fuarlar ve Etkinlikler

Fuarlarımızda ve etkinliklerimizde plazmayı yakından tanıyın!

Etkinlik yok.