Graffiti araştırma projesi

Alman Temizlik Teknolojileri Araştırma Enstitüsü "wfk - Cleaning Technology Institute e.V." başka çalışmaların yanı sıra sert yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonu alanında araştırmalar yapmaktadır. Enerji, su ve kimyasal madde tasarrufunda bulunmak için mevcut süreçler optimize edilmekte ve bunun yanı sıra plazma ile temizlik gibi su ve kimyasal madde olmadan uygulanan yeni yöntemler geliştirilmektedir. Araştırma çalışmalarında, verimliliğin ve kaynakların korunmasının yanı sıra ekonomiklik ön plandadır.

Uygulama

Openair-Plasma® ile en son uygulanan ve başarılı bir şekilde tamamlanan araştırma çalışmalarından birisi grafitilerin temizlenmesine odaklanan bir projedir. Graffiti yapan kişileri, kamuya açık alanlarda imzalarını bırakmak için 100'ün üstünde farklı boya kullanmaktadır. Graffitileri temizlemek için yapılan çalışmalar ve maliyetler, sadece Almanya'da yılda birkaç milyon Euro'ya varmaktadır.

Araştırma projesinin hedefi, atmosfer basınç plazma yönteminin su ile ıslatma, su yüksek basınç püskürtme yöntemi, su partikül püskürtme yöntemi veya kimyasal maddelerin kullanımı gibi geleneksel cephe malzemeleri temizleme yöntemlerinin yerini alıp alamayacağını tespit etmektir.Test malzemeleri olarak sert tuğla, kumtaşı, seramik, mermer, granit, eloksal ve paslanmaz çelik kullanılmıştır.

Plazma, RD1004 tipi döner nozülle uygulanır ve binanın yüzeyine neredeyse ses üstü bir hızla çarpar. Bu darbe, spreylenen boyaların buharlaşmasına neden olur. Openair-Plasma®, yukarıda belirtilen geleneksel yöntemlerin aksine bu işlem esnasında malzemenin kendisine zarar vermemektedir.

Benefits

Openair-Plasma® ile bina temizleme işlemleri için kimyasal ve atık su içermeyen, malzemeyi koruyan bir cephe temizleme yöntemi sunulmaktadır.

Atmosferik plazmayı kendi üretiminizde test edin.

Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!