Konu: Atmosfer basınçlı plazma ile nano kaplama sayesinde işlevsel kaplama. Plazma polimerizasyon yoluyla enjeksiyon kalıplarında yapışmaz kaplama. Yapışmaz PUR köpükler.

Enjeksiyon dökümde dünyada ilk: Yalnız Openair® plazma sayesinde yapışmaz PUR

PUR köpükler “doğaları” gereği enjeksiyon kalıbına yapışıp kalma eğilimindedir. Bunu önlemek için genelde kalıpların iç kısımlarına ayraç maddeler uygulanmaktadır, ancak bunlar da kısmen bitmiş plastik parça üzerine yapışmaktadır. Buna alternatif olarak kalıcı bir kaplama uygulanır, ancak bunun için de kalıbın sökülmesi, uzman firmaya sevk edilmesi ve ardından yeniden montajı gerekmektedir. Pahalı ve çok zaman alan bir süreçtir.

Tool with anti-adherent coatingYapışmaz kaplamalı kalıp
Tool with anti-adherent coating
Auftragen der AntihaftschichtYapışmaz kaplama uygulanması
Application of the anti-adherent coating

Atmosferik plazma teknolojisinde piyasa lideri Plasmatreat GmbH şirketi ile sistem ortağı, köpük yalıtım sistemlerinde mühendislik uzmanı CeraCon GmbH, K 2010 fuarında yeni geliştirilmiş bir yapışma önleyici çözüm tanıttılar. Atmosferik Openair® plazma teknolojisinin doğrudan enjeksiyon kalıbı içinde katman uygulama ve rejenerasyon yoluyla poliüretanın ayraç madde olmaksızın işlenmesini nasıl olanaklı kıldığını gösterdiler. PlasmaPlus® kaplama yöntemiyle plazmaya bir organik silisyum bağ katılır. Plazma içindeki yüksek enerjik uyarım yoluyla bu bağ parçalanır ve cam benzeri bir katman olarak yüzeye çökelir.

Yapışma önleyici etki sadece kalıp yüzeyindeki plazma polimerizasyon sayesinde oluşur. Bu çevre dostu yöntem sayesinde ıslak kimyasal ayraç maddeler tamamen ortadan kalkar ve yeniden kaplama için kalıbın sökülmesine gerek kalmaz, çünkü yıpranan katmanların sökülmesine gerek yoktur. Bunların rejenerasyonu da ilk kez olarak doğrudan enjeksiyon kalıbı içinde gerçekleşebilmektedir.

ana konuya geri dön İşlevsel kaplama

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

productronica India
innovation all along the line

14. – 16. Eylül 2017
Pragati Maidan
New Delhi, India

Osaka Material World 2017
World's Leading Advanced Materials Show

20. – 22. Eylül 2017
Hall6, VenueA 33-40
INTEX Osaka
Osaka, Japan

Language