Konu: Plazma teknolojisi – plazma nedir? Maddenin dördüncü hali. Plazma enerjisinin kullanımı.

Plazma – maddenin dördüncü hali

Plazma teknolojisi çok basit bir fiziksel ilkeye dayanmaktadır. Enerji girişi altında madde hal değiştirir: katı sıvıya dönüşür, sıvı gaza. Gaza daha fazla enerji girişi olduğunda iyonize olur ve maddenin dördüncü hali olan enerji yoğun plazma haline geçer.

Plazma ilk kez 1928 yılında İrving Langmuir tarafından keşfedildi. Hiç de ender olduğu söylenemez, aksine: Evrendeki gözle görülebilir maddelerin %99’u plazma halindedir. Dünyada doğal haliyle örn. yıldırımlarda veya kutup ışıkları olarak kuzey veya güney kutuplarında görülür. Plazma güneş tutulması sırasında güneş etrafındaki aydınlık ışık halesi (korona) gözlenebilir.

Enerji girişi sonucunda maddenin katı, sıvı, gaz halleri ortaya çıkar. Elektrik deşarjı yoluyla gaz haldeki maddeye daha fazla enerji verilirse plazma oluşur.

Plazma enerjisi dünyayı değiştiriyor

Plazma yüksek, kararsız enerji düzeyindeki bir maddeyi tanımlar. Plastik ve metal gibi katı maddelerle temas ettiğinde verilen plazma enerjisi yüzeylerle etkileşime girer ve örn. yüzey enerjisi gibi önemli yüzey özelliklerini değiştirir.

Bu ilke imalat sanayinde malzeme özelliklerinin seçici modifikasyonu için kullanılır. Openair® plazma enerjisiyle gerçekleşen ön işlem yüzeylerin yapışma kabiliyetini ve ıslanabilirliğini önemli ölçüde ve tam olarak ayarlanabilir şekilde artırılmasını sağlar. Böylece sanayide tamamen yeni malzemeler (apolar olanlar dâhil), çevre dostu, solventsiz (VOC içermeyen) boyalar ve yapıştırıcılar kullanılabilir. Pek çok kimyasal ön işlem yönteminin yerini günümüzde Openair® plazma işlem alabilmektedir.

Neredeyse tüm endüstriyel sektörde plazma işleme

Kolay kullanılabilir olması ve hat içine entegre edilebilir olmasından dolayı plazma işleme yıllardır neredeyse tüm endüstri sektörlerinde, otomotiv, ulaşım, elektronik, ambalaj, tüketim malları, Life Sciences, tekstil ve yeni enerjiler gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

"Hafif Yapıyı Seviyoruz" - CEO Christian Buske ile röportaj
Ses hızında temizlik Zorlu temizlik prosesleri için atmosferik basınç plazması
InPrint USA 2017
The Exhibition for Industrial Print Technology

25. – 27. Nisan 2017
Booth 1705, North Hall A
Orlando, United States

Semicon Southeast Asia
Cost Efficient Miniaturization of Semiconductor Fabrication – from Chip to PCB Level Integration

25. – 27. Nisan 2017
SPICE Arena
Penang, Malaysia

Language