Konular: Plazma teknolojisi – plazma hazırlığı ile yüzey aktivasyonu uyumsuz malzemelerin (bileşenlerin) 2K enjeksiyon ve 2K ekstrüzyon süreçlerinde birleştirilebilmesini sağlar

Yenilikçi malzeme bileşimleri: Openair® plazma teknolojisiyle 2K enjeksiyon döküm

Sürekli artan hammadde fiyatları ve sürekli artan kalite beklentileri yeni teknolojiler ve malzeme bileşimleri gerektiriyor. Farklı kompozit malzemelerin bir araya gelmesiyle bir ürün yeni malzeme özellikleri kazanır, örn. daha fazla rijitlik ve dayanım ve aynı zamanda daha yumuşak ve tutucu yüzeyler gibi. Yeni kompozisyonların yaratılması çok farklı malzemeler için uygulama alanlarının büyük ölçüde genişlemesi demektir. Böylece çok özel gereksinimler karşılanabilir.

Openair® plazma ile yüzey aktivasyonu şimdiye dek uyumsuz olan malzemelerin 2K enjeksiyon dökümde ve 2K ekstrüzyonda birleşmesini sağlıyor. Bu işlemlerde çoğunlukla sert ve yumuşak malzemelerin birleştirilmesi söz konusudur, örn. silikon veya termoplastik poliüretanlar (TPU) ile düşük maliyetli sert malzeme olan polipropilen (PP) malzemenin birleştirilmesi.

Openair® plazma 2K ekstrüzyonda hat içi hazırlık yapılabilmesini sağlar

üretim sürecinde ilk malzeme bileşeninden sonra enjeksiyon kalıbı açılır ve bir plazma nozülü üzerine ikinci bileşenin uygulanacağı bölgeler üzerinde gezinir. Bu yoldan malzeme hassas ve çok etkili bir biçimde diğer malzemeyle yapışması için hazırlanır.

Bu süreç, Krauss-Maffei şirketi, Neue Materialien in Fürth (NMF) enstitüsü ve Elastogran (BASF) şirketiyle yakın işbirliği içinde geliştirilmiştir. Farklı standart malzemelerin – örn. tıp alanında veya oyuncak üretiminde olduğu gibi – kullanılabilir hale gelmesi ancak plazma teknolojisi sayesinde ilk kez mümkün olmuştur.

Ortaklar ve Referanslar

BASF - Elastogran

Yeni yapıştırma bileşimleri

TPU üreticisi BASF - Elastagran Openair® plazma teknolojisini kullanarak TPU'nun bileşim imkanlarını çok bileşenli enjeksiyon dökümü yöntemi ile başka termoplastlarla önemli ölçüde genişletip iyileştirdi.

Referans Hikayeleri Okuyun

Ortaklar ve Referanslar

Gira

Tıp teknolojilerinde Openair plazma

Tıp teknolojileri için bileşenlerin plastik enjeksiyon dökümü teknolojisinde, ölçülere bağlı ve optik kalite büyük önem taşımaktadır.

Referans Hikayeleri Okuyun

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

Cover story:
Hibrit teknolojisi – Kıstas olarak yapışma
Hibrit teknolojisi: Yeni plazma mühürleme, pres döküm süreçlerindeki hibrit kompozitleri sağlıyor
productronica India
innovation all along the line

14. – 16. Eylül 2017
Pragati Maidan
New Delhi, India

Osaka Material World 2017
World's Leading Advanced Materials Show

20. – 22. Eylül 2017
Hall6, VenueA 33-40
INTEX Osaka
Osaka, Japan

Language