Volkswagen: Primerler out - plazma in

 Fotoğraf: Volkswagen AG
Otomobil üretimi örneği: Kauçuk contanın son noktalar, daha iyi yapıştırıcı tutuşu için Openair® plazma ile hazırlandı

Openair® plazma teknolojisini kullanma nedenlerimiz ortadaydı. "Golf IV" için rüzgar seslerini önlemek amacıyla yapıştırılan bir ek kapı contası geliştirdik. EPDM kauçuktan olan kendinden yapışkanlı conta, uç kısımlarda ilave olarak MS yapışkanından oluşan yapıştırma noktaları ile sabitlenecek. Yapıştırıcı tutuşunu iyileştirmek için bu kauçuk hazırlanmalıdır. Geleneksel yöntem, Volkswagen'da bugün artık neredeyse hiç kullanmayan bir yöntem olan manuel primer uygulamasıdır.

Plasmatreat'in inline teknolojisini tercih ettik: Bu contalar yapıştırıcı uygulanmadan hemen önce Openair® plazma ile hazırlandığında, bu yöntem birçok işlem adımının yerini almaktadır. Bu yüksek etkili hazırlama işlemi sayesinde yapıştırma yüzeylerini önceden temizleme gerekliliğinin yanı sıra yapıştırma işleminden hemen önce solvent içeren primerler uygulama ihtiyacı da ortadan kalkmaktadır. Volkswagen için olumlu sonuç: Primerin sona erme süresini dikkate almaya gerek yok, solvent emisyonları yok ve teslimatta lojistik zorunluluklar yok.

Volkswagen "sağlam süreçlere" güveniyor. Sağlam süreçler, ürünlerimizin kalitesinin sürekli yüksek olması için ön koşuldur. Plasmatreat yöntemi, sistem parametreleri dikkatli bir şekilde denetlendiğinde, büyük bir avantaj olan tekrarlanabilirlik özelliğini sunmaktadır. Süreç mühendisliğinde yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri için uzman olarak Openair® plazmanın çok güvenli ve çevre dostu bir hazırlama yöntemi olduğunu düşünüyorum.

Michael Stege
Süreç Mühendisliği (10/2010'a kadar)
VOLKSWAGEN AG


VOLKSWAGEN AG
www.volkswagen.de

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

Plasmatreat Open House
Grand opening of Plasmatreat's new subsidiary and customer application center

30. – 31. Mart 2017
Hayward, CA, United States

INDUSTRIE LYON
The Tradeshow for Production Technologies

4. – 7. Nisan 2017
stand W67 hall 6
EUROEXPO LYON
Lyon, France

Language