Konu: Yakıt hücrelerinde plazma kaplama için plazma polimerizasyon. Hidrofil, hidrofobik nano kaplama. Elektrik yalıtkan işlevsel kaplama.

Dayanıklı ve arıza yapmayan güvenli yakıt hücreleri için elektrik yalıtımlı, hidrofil ve hidrofobik nano kaplama

Elektromobilite alanında en çok başarı vaat eden ve en gelişmiş olan teknolojilerden biri yakıt hücresidir. Yakıt hücreleri daha şimdiden gemilerin, denizaltıların, özel araçların ve hatta araştırma uçaklarının hareket ettirilmesinde kullanılıyor.

Bu teknolojinin otomobilin geleceğinde açacağı çığır henüz gelmedi. Yakıt hücrelerinin kalitesi ve güvenliği için özellikle kullanılan malzemelerin maliyetlerinin azaltılması ve çalışma alanlarının genişletilmesi büyük önem taşır.

Özellikle yakıt hücrelerinin kullanıldığı soğuk alanlar halen sorunludur, çünkü hidrojen ve oksijenin enerjiye dönüştürülmesi sırasında kaçınılmaz olarak su açığa çıkmaktadır. Bunun da, karmaşık bipolar plakaların donmadan dolayı patlamaması için, aşırı düşük sıcaklıklara rağmen güvenli bir şekilde yakıt hücresinden dışarı atılması zorunludur.

 Hidrojen ve oksijenin dönüşümü sırasında su oluşması
 Yakıt hücrelerinde hidrofil ve hidrofobik nano kaplama

Plazma teknolojisi, özellikle de plazma kaplama (plazma polimerizasyon) gelişmedeki şu iki odak noktasında önemli bir rol oynamaktadır:

  • Elektrik yalıtkan işlevsel kaplama. PlasmaPlus® nano kaplama yardımıyla farklı membran malzemelerinin kullanımını olanaklı kılan seçici elektrik yalıtkan işlevsel kaplama uygulanır.
  • Hidrofil/hidrofobik nano kaplama. Membran malzemelerinin uygun bir işlevsel plazma kaplamayla donatılması yakıt hücresi içindeki suyun dışarı atılmasını (drenaj) sağlar.

ana konuya geri dön Elektro mobilite

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

parts2clean
Leading International Trade Fair for Industrial Parts and Surface Cleaning

31. Mayıs – 2. Haziran 2016
Hall 5, Booth E19
Messegelände Stuttgart, Germany

DRUPA

31. Mayıs – 10. Haziran 2016
Hall 11, Booth D29
Düsseldorf Fairgrounds , Germany

Language