Konu: İpliklerde plazma kaplama. Tekstil elyafların plazma polimerizasyonu, nano kaplaması. Polimer elyaflara yangından koruyucu kaplama.

Bir “tutam cam”: PlasmaPlus® ile tekstil polimer elyaflar için yenilikçi alev koruması

PlasmaPlus® ile plazma polimerizasyon ipliklerin yüzeylerine işlevsel nano katmanlar uygulamak için son derece etkili bir yöntemdir. Bu katmanlar kullanılan prekursörlere bağlı olarak tercihen hidrofil veya hidrofobik olarak ayarlanabilirler. Tekstil dokumalara işlev kazandırılmasında önemli bir uygulama da yangından koruyucu kaplamadır.

Fransız CREPIM (Centre de Recherche et d’Etude sur les Procédés d’Ignifugation des Matériaux) enstitüsü plazma polarizasyon yoluyla tekstillere aleve karşı koruma etkisini kapsamlı araştırmalarla incelemiştir. Kaplamanın anorganik karakterinden dolayı çok ince camsı katmanların uygulanması dahi polimer elyafların alev almasını ciddi ölçüde azaltmaktadır.

Ortaklar ve Referanslar

CREPIM

Yenilikçi yangın koruması

Bir Fransız enstitüsü olan CREPIM, yangından korunma yönetmeliklerine tabi olan tüm endüstri türlerinde yangını önleyen malzemeler alanında uzmandır. Laboratuar, farklı türde substratların yanma davranışını iyileştirmek için PlasmaPlus® polimerizasyonunu kullanmaktadır.

Referans Hikayeleri Okuyun

ana konuya geri dön İplik hazırlama

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

productronica India
innovation all along the line

14. – 16. Eylül 2017
Pragati Maidan
New Delhi, India

Osaka Material World 2017
World's Leading Advanced Materials Show

20. – 22. Eylül 2017
Hall6, VenueA 33-40
INTEX Osaka
Osaka, Japan

Language