Griesser AG

Dünyada ilk: Coil Coating uygulamasında Openair plazma

İsviçreli Griesser firması Avrupa’da güneş koruma sistemleri üreten ve satan lider firmalardan biridir. Jaluzi ve panjur üretimi için gerekli alüminyum şeritler kendi firmalarında bobin kaplama yöntemiyle kaplanıyor. Griesser firması 2007 yılında Openair® plazma ile alüminyum şeritlere çevre dostu ön işlem uygulayan dünyadaki ilk şirket oldu.

Yalnızca 2 m genişliğindeki plazma sistemi Griesser firmasında 60 m uzunluğundaki temizlik hattının yerini aldı.

Uygulama

Griesser firmasındaki plazma teknolojisi, alüminyum endüstrisinde temizlik işlemlerinde yaygın olarak kullanılan, çevreyi kirletici ıslak kimyasal süreçleri tamamen elimine etti. Ön işlem sonuçları, mekanik yönteme kıyasla hidrofil özelliklerde kayda değer bir iyileşme sergilemektedir. Önceki işlemdeki temas açısı yakl. 48 – 52° iken, Openair plazma ile yapılan işlemde yalnızca 18 – 28° kadardır.
Yalnızca 2 m x 1,50 m boyutlarındaki bilgisayar destekli plazma sistemi bugün Griesser firmasında 60 m uzunluğundaki temizlik hattının yerini almış bulunuyor. Bu da, Griesser fabrikasındaki şeritlerin kirlilik derecesine bağlı olarak, her yıl büyük miktarlarda kimyasal maddeden ve binlerce ton atıksudan kaçınıldığı anlamına gelmektedir. Ön temizlik sürecinde artık herhangi bir atık da meydana gelmediğinden dolayı, önceleri parça kaplama sisteminde yılda 20 ton filtre keki (özel atık) açığa çıkaran nötrleştirme, yani atıksuyun arıtılması işlemi de ortadan kalkmaktadır. Çalışanlarda çevre dostu işyerlerini takdir ediyorlar, çünkü ıslak kimyasal yöntemlerin uygulandığı muadil tesislerde, üretim binası içinde sağlığa zararlı buharlar ve aşırı ısı hakimdir. Bobin kaplama tesisinin hızı Openair® yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla, öncekine kıyasla dört kat arttı. Üretim hacminin iki katına çıkması da cabası.

Plasmatreat, alüminyum şerit malzemenin yüzey işlemindeki bu çevre dostu yöntemi için ABD’de FTM INNOVATION AWARD 2007 ödülüne layık görüldü. Bir yıl sonra Plasmatreat ve Griesser firmaları EUROPEAN ALUMINIUM AWARD 2008 ödülü için birlikte aday gösterildiler.

Başarılar

Openair® plazma kullanımı uygulayıcısına aşağıdaki yararları sağlar:

  • Temizlik sürecinde ıslak kimyasal yöntemlerin tamamen elimine edilmesi
  • Her yıl binlerce ton atıksudan kaçınma
  • Atıksu nötrleştirme işlemine gerek kalmaması > atık bertaraf maliyetlerinin olmaması
  • İşyerinde ısı veya buhar oluşumu olmaması
  • Üretim hızının dört katına çıkması
  • Temizlik sürecinin son derece güvenilir ve etkili olması
  • Hidrofil özelliklerde kayda değer iyileşme
  • Üretim hacminin ikiye katlanması
  • İş adımı tasarrufu
  • İşgücü tasarrufu


Griesser AG
www.griesser.ch

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.