GfO (Nanogate Group)
Gesellschaft für Oberflächentechnik AG

Kaplama işleminden önce ekran camlarına hat içinde ön işlem uygulanması

Plastik yüzey finisajı alanında uluslararası lider uzman firmalardan biri olan, Almanya’nın Schwäbisch-Gmünd şehrindeki GfO Gesellschaft für Oberflächentechnik AG şirketi, bir kaç yıl önce, plastik ekran camlarının kaplanması için yeni bir sistem kurulmasını gerektiren yeni bir inkjet yöntemini devreye almayı planlıyordu.

Uygulama

Ekranların önündeki koruyucu camlar gibi plastik parçalara saydam, çizilmez kaplama uygulanması için – günümüzde istenen yüksek otomasyon standartları nedeniyle – hat içi süreçler oluşturulması gerekmektedir. GfO’da koruyucu camlara şimdiye dek alkol ve bezle manuel olarak uygulanmakta olan ön işlem yerini tekrarlanabilir olan, yüksek kaliteli bir ön işlem teknolojisine bırakmak zorundaydı. Kaplama uygulamasından önce plastikleri ek bir hassas temizlik ve aktivasyon sürecinden geçirmeden kaplamanın uzun ömürlü yapışması ve yüzeyin kusursuz olmasını sağlamak mümkün değildir. Tozsuz odada gerçekleşecek yeni kaplama süreci tam otomatik, çevreye saygılı ve son derece yüksek hızla gerçekleşmeliydi.
GfO, çeşitli süreçleri değerlendirmeye aldıktan sonra Openair® plazma teknolojisinde karar kıldı. Bugün bu tesiste sadece otomotiv sektörü için yılda yüz binlerce parça plastik cam plazma ön işleminden geçmekte ve çizilmez kaplamayla kaplanmaktadır. Bunlara, tıp, beyaz eşya, havacılık veya elektronik endüstrisi gibi diğer sektörler için çok sayıda ekran camları eklenmektedir.

Burada, yumuşak ve komple yüzey uygulaması için tasarlanmış olan Openair® 1004 tipi döner nozül hat içindeki robotlar tarafından kontrol edilmektedir. Mikron düzeyinde hassasiyetle temizlenen plastik koruyucu camlara plazma uygulamasının hemen ardından gelen finisaj istasyonunda çizilmez kaplama uygulanmaktadır. Plazma ön işlem ile elde edilen yüksek yüzey enerjisi sayesinde vernik homojen bir film şeklinde dağılır.

Başarılar

Openair® plazma kullanımı uygulayıcısına aşağıdaki yararları sağlar:

  • Verniğin tutunmasının iyileştirilmesi
  • Kusursuz bir görünüme sahip homojen vernik uygulaması
  • Islak kimyasal maddeler kullanılmadan, çevre dostu ön işlem
  • Otomatik süreçte hat içi ön işlem
  • Üretim süreci içinde güvenlik ve tekrarlanabilir süreçler
  • İşlem hızının artırılması
  • Bakım sıklığının azalması
  • Yüksek ekonomik fayda


GfO Gesellschaft für Oberflächentechnik AG (Nanogate Group)
www.nanogate.de/gfo

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.