Freudenberg Forschungsdienste KG

Plazma yüzeylerle çevre dostu özel çözümler

Freudenberg Forschungsdienste KG, yüzey teknolojileri departmanında, yapı parçalarının ve rulo ürünlerin (tekstiller, nonwoven malzemeler, folyolar) hedefli modifikasyonu aracılığıyla teknik sorunlara çözümler üretmektedir. Bu esnada substratın karakteristik malzeme özellikleri olumsuz etkilenmemelidir. Bu şekilde standart ürünler, ihtiyaçlara özel ürünlere dönüştürülmektedir.

Yaklaşım şekli:

Freudenberg Forschungsdienste firmasında kapsamlı testler çerçevesinde klasik ultrasonik temizlik, ışın yöntemi ve ıslak kimyasal yöntemler atmosferik basınç plazma teknolojisi ile karşılaştırılmaktadır.

Enstitü bu çalışmalarında uzun yıllara dayanan deneyimlerinin yanı sıra kimyasal ve mikroskobik analiz yöntemlerinden, ıslatabilirlik ölçümlerinden ve özel geliştirmelerinden, yüzey enerjisinden ve yüzey topolojisinden ve yapı parçalarının mekanik kontrol imkanlarından (örn. sıyırma testi, çekmede ayrılma mukavemeti testi, yapıştırma laboratuarımızda çekme testi) yararlanmaktadır. Özel uygulamaya bağlı olarak (örneğin poliüretan temelinde) uygun yapıştırma veya yapıştırıcı sistemleri aranır.

Başarılar:

Firmanın özel dergisi "FFD im Dialog" (1/2010) durumu özetledi:

"Çevre dostu ve kaynakları koruyan bir yöntem olduğundan plazma teknolojisini yüzeylerin modifikasyonu için geleceğin teknolojisi olarak görüyoruz. Ne solventler yayılmakta ne de atık sular kirletilmektedir ve kurutma işlemleri yüksek seviyede enerji tüketmeden ve zaman almadan gerçekleştirilebilmektedir. Buna ilave olarak piyasaya yenilikçi ürünler veya ürün özellikleri çıkarma düşüncesi de ön plandadır. Plazma nozülleri aracılığıyla ön işlemler için yukarıda belirtilen uygulamaların yanı sıra (örneğin örtmek, yapıştırmak, lamine etmek, baskı yapmak veya boyamak için) plazma teknolojisini çok farklı yüzey özellikleri elde etmek için kullanıyoruz: Yüzey enerjisinin ve ıslatabilme özelliğinin ayarlanması, hidrofilleştirme [...], hidrofoblaştırma, oleofoblaştırma (kir ve yağ önleyici etki), çok işlevli kaplamalar (örn. asitli, bazlı, yapışkan veya ayırıcı) veya biyoaktif kaplamalar (antimikrobik, mantar önleyici)."

Freudenberg Forschungsdienste KG'da plazma teknolojisi, rulo ürünlerin sürekli plazma etkinleştirmesi ve plazma kaplaması için her geçen gün daha sık kullanılmaktadır. "Böylece tekstiller, nonwoven malzemeler veya folyolar gibi sınırsız malzemelerin yüzey modifikasyonu daha geniş yüzeyli, daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir."

Yazının tamamını Freudenberg Forschungsdienste KG'nın web sitesinde bulabilirsiniz:


https://www.freudenberg.com/innovation/

İletişim

Sizin için buradayız...

Soru veya önerileriniz için her zaman bizimle irtibata geçebilirsiniz. Zorluklarınızın üstesinden gelmek için sabırsızlanıyoruz. Buradan isteğiniz için ilgili kişiyi bulabilir veya formu doldurabilirsiniz.