Schmitz Cargobull AG
Yapısal yapıştırma

 Fotoğraf: Schmitz-Cargobull
Frigofrik araç üstyapılarında yapısal yapıştırma için Openair® plazma kullanımı

Avrupa’nın lider treyler üreticisi Schmitz Cargobull AG şirketinde 2003 yılından beri her yıl 15000’den fazla frigofrik araç üstyapısı yapıştırılmadan önce Openair® plazma ile ön işlemden geçiyor. Ondan önce elle yapılan yüzey temizliği ve yine elle yapılan pürüzlendirme işleminin yerine bir endüstriyel süreç konması planlanmaktaydı. Öncelikli hedef, o zamana dek kullanılmakta olan organik solventlerin tamamen süreçten çıkarılması ve bu sayede olası bir çevre kirliliği riskinin tamamen ortadan kaldırılmasıydı.

Uygulama

Frigofrik treylerler kendi kendilerini taşıyan sistemlerdir, modüler yapının tamamı perçinsizdir. Kapalı kasaların duvarları, taban ve tavanı sandviç konstrüksiyondan yapılmaktadır. Bu yapı, iki adet plastik kaplamalı çelik sacdan kapak tabakası arasındaki buhar difüzyonunu geçirmeyen bir plakadan ve bunların arasında kalan yüksek yoğunlukta sert poliüretan nüveden oluşmaktadır. Kendi kendini taşıma özelliği, büyük panellerin alüminyum köşebent raylar içine yapıştırılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Yapıştırma bağlantıların son derece güçlü yapışması ve sızdırmaz olması için panellerin yapıştırma yüzeylerine atmosferik basınçlı plazmayla ön işlem uygulanmaktadır. Bu sistemdeki kaplamalar tercihen duroplast olup plazma aktivasyonu sayesinde yeni, yapışmaya eğilimli yüzey özellikleri kazanır.

Henüz ayak basılmamış olan bu teknik alan uygulayıcı tarafından öğrenme süreçlerinin yaşanmasını ve geliştirici tarafından destek hizmetleri verilmesini gerektirmektedir. Schmitz Cargobull firmasında Kalite ve Uygulama Teknolojileri Müdürü olan müh. Johannes Pierick, o zamanlardaki deneyimlerini şöyle hatırlıyor: “Plasmatreat satış sözleşmesi imzalanırken yetkin teknoloji danışmanlığı vaat etmişti. Plasmatreat çalışanları, sözleşmenin imzalanması için şart olan bu vaadini işbirliğimizin ilk gününden bugüne kadar, son derece büyük memnuniyetimize mazhar olarak yerine getirmiştir. Openair® plazma ile uzun yıllara dayanan işbirliğimiz için bugün şunu rahatlıkla söyleyebilirim: “Sonuçlar mükemmel!”

Plazma sistemi çapraz olarak yerleştirilmiş dörder adet döner nozüle sahip iki nozül sisteminden oluşuyor. Nozüller plazmayı 45° açıyla ve her nozülde 47 mm işlem genişliğiyle dağıtıyorlar. Hareket yönüne göre bir seferde yüzeyin 150 - 180 mm’lik kısmı temizlenip aktive edilebiliyor. Ön işlem panelin boyu veya genişliğinin tamamında minimum 300 mm genişlikte uygulanıyor.

Başarılar

Openair® plazma kullanımı uygulayıcısına aşağıdaki yararları sağlar:

  • Çevre dostu üretim yöntemi
  • Yapıştırma sürecinde organik solventlerden tamamen vazgeçilmesi
  • Plazma sisteminin yerden tasarruflu uygulanabilmesi
  • Yüksek süreç güvenliği
  • Yapıştırma bağlantılarda yapışmanın ve sızdırmazlığın artması
  • İş adımlarından tasarruf > rasyonel bir üretim sürecinin tasarlanması
  • İşyerinde çevre kirliliğinin oluşmaması
  • İşletme maliyetlerinin azaltılması


Schmitz Cargobull AG
www.cargobull.com

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

productronica India
innovation all along the line

14. – 16. Eylül 2017
Pragati Maidan
New Delhi, India

Osaka Material World 2017
World's Leading Advanced Materials Show

20. – 22. Eylül 2017
Hall6, VenueA 33-40
INTEX Osaka
Osaka, Japan

Language