Miele & Cie. KG : Plazma sayesinde çamaşır kurutucuları için kalite güvencesi

110 yılı aşkın bir süre önce Almanya'da kurulan Miele, bugün dünya çapında lider Premier ev cihazları sağlayıcısıdır. Şirketin yemek pişirme, fırında pişirme, buharlı pişirme, soğutma ve dondurma, kahve hazırlama, bulaşık yıkama, çamaşır ve zemin bakımı ürün alanlarında çok sayıda elektronik ev cihazlarının arasında çamaşır kurutucuları da yer almaktadır. Bu kurutucularda, yüksek kalite taleplerini yerine getirmek amacıyla contalar takılmadan önce farklı plastik parçalara Openair® plazma uygulanır.

Uygulama

Isı pompası ve kondensat kurutucularının contaları, uzun yıllar boyunca kullanımdan sonra bile içlerinden hiçbir nem geçmeyecek şekilde yapışmalıdır. MIELE birkaç yıl önce ısı pompası kurutucuları geliştirmekle görevlendirildiğinde hedeflerden birisi nem kayıplarını en aza indirmekti. Bu hedefe sadece hava akımında bulunan münferit yapı parçalarını sızdırmaz hale getirerek ulaşılabildi. Üretici, geniş kapsamlı laboratuar testlerinin ve sürekli deneylerin ardından bir 2-K PUR köpüğü onayladı. Openair® plazma teknolojisi en başından test serilerinin planlama ve uygulama aşamalarına dahil edildi. Bu teknoloji, sızdırmaz hale getirilecek olan plastiğin hazırlanması için gerekiyordu.

Plazma burada iki işlevi yerine getirmektedir: İlk olarak PP yüzeylerin üzerlerinde köpüğün yapışma gücünü azaltan örneğin baz stabilizatörleri, alevden koruma maddeleri veya talk izleri olabileceğinden mikro ince bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Daha önemli olan ikinci işlev ise apolar PP plastiğinin kuvvetli aktivasyonu, yani yüzey enerjisinin yükseltilmesidir. Bu enerji ne kadar yüksek olursa, daha sonra ıslatma da o kadar iyi olur. Openair® plazma, yüzey enerjisinin 30mJ/m²'nin altından 72mJ/m²'nin üstüne yükseltilmesini sağlar ve böylece PUR contaların PP üzerinde kalıcı ve uzun süre dayanıklı bir şekilde yapışması için en iyi ön koşulları sunar.

Plazma sistemi, geniş yüzeylerin koruyucu uygulaması için hem robot kontrollü bir rotasyon nozülünü hem de karmaşık oluk geometrilerinin yoğun uygulaması için bir statik nozüle sahiptir. Tüm sistem, bilgisayar kontrollü ve tam otomatik bir şekilde çalışır. MIELE'nin Gütersloh'daki Industrial Engineering Departmanı'nın Proje Yöneticisi Andreas Landeck şöyle konuştu: "Basit olarak söylemek gerekirse, bir yandan en düşük seviyede bakım maliyetleri, diğer yandan ise tam süreç güvenliği." Plazma sistemi yılın 46 haftası genelde 3 vardiyalı işletim halinde çalışmakta. Plazma ile hazırlanan yüzeylere yılda yaklaşık 12 ton sızdırmazlık malzemesi uygulanmakta. Openair® teknolojisinin kullanılmasıyla MIELE'nin ısı pompası kurutucusu için en az 20 yıl olan kullanım ömrü talepleri yerine getirilebildi.

Başarılar

Openair® plazma kullanımı kullanıcılara aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

  • karmaşık oluk geometrilerinin seçici hazırlanması
  • PP yüzeylerin çevre dostu, iz bırakmadan temizliği
  • PP yüzeylerin primer kullanmadan yüksek aktivasyonu
  • 2-K PUR köpük yalıtımlarının uzun süre dayanıklı yapışması
  • ürün kalitesinin sağlanması
  • üretim esnasında %100 süreç güvenliği
  • en düşük seviyede bakım maliyetleri


Miele & Cie. KG
www.miele.com

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

SPE TPO Automotive Engineerd Polyoefins Conference
The World's Leading Automotive Engineered Polyolefins Forum

1. – 4. Ekim 2017
Troy, United States

EQUIPLAST
The International Plastics and Rubber Event

2. – 6. Ekim 2017
Hall 3 Booth, Nr. C-308
Barcelona, Spain

Language