Hutchinson : EPDM contaları boyama ve yapıştırma

Hutchinson Grubu, yüksek kaliteli elastomer ürünler alanında dünya çapında lider olan üreticiler ve işleyiciler arasındadır. Üretim programı, otomobil lastikleri hariç olmak üzere doğal kauçuk ve sentetik kauçuk temelinde üretilen tüm ürünleri kapsamaktadır. Alman Hutchinson GmbH, Aachen'da otomobil endüstrisi için EPDM profilleri doksanlı yılların sonundan beri Openair® plazma ile hazırlanmaktadır.

Uygulama

Otomobillerde contalar motor bölmesinde, kapılarda, camlarda, akü bölmesinde veya bagaj olsun, her yerde kullanılmaktadır. Hutchinson'da 12 Plasmatreat sistemi aracılığıyla farklı geometrilere sahip yaklaşık 100 farklı EPDM profili etkinleştirilmektedir. Daha sonra uygulanan su bazlı vernik işlemi veya contaların floklaştırılması için yüzey enerjisini yükseltmek gerekmektedir.

Eskiden vernik işlemlerinde yapıştırıcı olarak kullanılan primer bir püskürtme tabancası ile uygulandığından bu tabanca devre dışı kaldığında, vernik artık yapışmadığından büyük ölçüde ıskarta ürünler meydana gelmekteydi. EPDM yüzeyini pürüzlü bir hale getirmek için floklaştırma sürecinden, yani yapıştırıcıya ince polyamid lifler enjekte etmeden önce kullanılan dönen fırçalar, bunun yanı sıra çok fazla kire neden olmaktaydı. Hazırlama yöntemi olarak atmosferik basınç plazma teknolojisine geçiş yapılarak bu iki yöntem tamamen kaldırılmıştır. Sonuç: Iskarta ürünler en aza indirildi, solventlerin kullanılmaması sayesinde istikrarlı bir çevre koruması sağlandı ve üretim akışı önemli ölçüde arttırıldı.

Hutchinson, Aachen'daki Süreç Mühendisliği Departmanı, Openair® plazma teknolojisinin kullanılan su bazlı vernik sistemleri için ideal olduğunu açıkladı. Şirket, üretim artışının nedeninin başka unsurların yanı sıra Plasmatreat sisteminin akıllı bilgisayar kumandası ve süreç güvenliği olduğunu belirtti. Bir sözcü şunları söyledi: "Otomatik hata tespiti ve anında hata bildirimi sayesinde ıskarta ürünler zaman bakımından sınırlanabiliyor. Böylece hemen müdahalede bulunabiliyor ve ciddi üretim kayıplarını önleyebiliyoruz."
Genelde rotasyon nozülleri ile donatılmış olan plazma sistemleri, Hutchinson'da 24 saat boyunca 3 veya 4 vardiyalı işletim halinde 20 – 25m/dak hızla sürekli olarak çalışmaktadır. Openair® plazma ile yılda yaklaşık 20 milyon sınırsız conta etkinleştirilmektedir. 10 yıl önce teslim edilen ilk plazma sistemi hala kullanılmaktadır.

Başarılar

Openair® plazma kullanımı kullanıcılara aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

  • ıskarta ürünlerin azaltılması
  • üretim artışı
  • hazırlama sürecinde yüksek süreç güvenliği
  • kirlenme olmadan temassız yöntem
  • farklı profil geometrilerinin hazırlanması
  • malzemenin korunması
  • çevre dostu üretim


Hutchinson-Group
www.hutchinsonworldwide.com

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

SPE TPO Automotive Engineerd Polyoefins Conference
The World's Leading Automotive Engineered Polyolefins Forum

1. – 4. Ekim 2017
Troy, United States

EQUIPLAST
The International Plastics and Rubber Event

2. – 6. Ekim 2017
Hall 3 Booth, Nr. C-308
Barcelona, Spain

Language