HELLA
Australia Pty Ltd. : Openair® plazma ile kalite güvencesi

 Fotoğraf: HELLA

Otomobil farı üretiminde, polikarbonat merceklerin polipropilen gövdeleri ile yapışma gücü, en yüksek sızdırmazlık taleplerini yerine getirmelidir. En küçük miktarda sızıntılar bile sıvının girmesine ve bunun sonucunda far merceğinin olumsuz etkilenmesine neden olur ve bu da ışığın ışınım açısını olumsuz etkiler.

Hella KGaA Hueck & Co'nun %100 bağlı kuruluşu olan HELLA Australien, 50 yıl önce denizaşırı bir ülkede ilk Hella üretim tesisi olarak kuruldu. Burada PP gövdelerin olukları, bir 2K silikon yapıştırıcı uygulanmadan önce dönen nozüller aracılığıyla Openair® ile temizlenmekte ve etkinleştirilmektedir. PP'nin yüzey enerjisi bu işlem esnasında 35Jm/m²'den 72mJ/m²'nin üzerine çıkmaktadır. Daha sonra uygulanan yapıştırma bağlantısının daha yüksek yapılma özellikleri, tam sızdırmazlık sağlar. RD1004 tipi plazma nozüllerinin rotasyon özelliği, plazmanın sadece PP oluğun tabanını değil, aynı zamanda yan duvarlarını da etkinleştirmesini sağlamaktadır. Plasmatreat'in dünya çapında patentli olan yöntemi, yüksek bir noktasal enerji girişi uygulamadığından, bunun yerine bir yörüngede serperek dağıttığından işlenen malzemeye zarar vermez.

HELLA Australia Pty Ltd'de Chief Assembly Engineer olan David Byrne, Plasmatreat alternatörü FG5002S'nin sağladığı yüksek süreç güvenliğine ve süreç tekrarlanabilirliğine büyük değer vermektedir: "Alternatör, işletim ve arıza bildirimlerinin tam olarak gösterilmesini sağlayan dokunmatik ekranlı bir PLC kumanda sistemine sahip. Üst veya alt kumanda sistemlerine olan sinyal bağlantısı bizim için büyük önem taşıyor." Tüm denetim işlevleri ve bu işlevlerin akım, gerilim, frekans, rotasyon devir sayısı, plazma yoğunluğu, ışık iletkeni tanıması vb. sonuçları, bir veri yolu sistemi üzerinden HELLA'nın üst genel sistem kumandasına aktarılabilmektedir. David Byrne: "Plazmanın yüksek aktivasyon seviyesi ve denetim işlevleriyle hata diyagnozlarının hassasiyeti, kaliteli bir ürün sağlamamızı garanti etmektedir."

Başarılar

Openair® plazma kullanımı kullanıcılara aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

  • karmaşık geometrilerin de aktivasyonu
  • PP'yi PC ile yapıştırma işlemlerinde yüksek yapışma özellikleri
  • rotasyon nozüllerinin kullanımı sayesinde koyucu hazırlama
  • oldukça yüksek süreç güvenliği ve süreç tekrarlanabilirliği
  • üretimde belirgin kalite artışı


Hella Australia Pty Ltd
www.hella.com.au

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

productronica India
innovation all along the line

14. – 16. Eylül 2017
Pragati Maidan
New Delhi, India

Osaka Material World 2017
World's Leading Advanced Materials Show

20. – 22. Eylül 2017
Hall6, VenueA 33-40
INTEX Osaka
Osaka, Japan

Language