BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH
Baskıdan once yüksek parlaklıkta polipropilen ön hazırlık

 Photo: Samo Uranjek
10 yıldan fazladır bu Openair® plazma sistemi BSH imersiyon mikserlerinin polipropilen yüzeylerine baskı öncesi uygulama yapmaktadır.
The Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH – motorlu aletler için yeterlilik merkezi Nazarje, Slovenia’dadır. BSH Group’da bu ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesi, kalite ve dünya çapında satışıyla sorumludurlar. Üretimin büyük kısmını imersiyon mikserleri üretimi teşkil eder.
Bu ürün için, 1999’da kapasiteyi arttırırken aynı zamanda maliyeti de düşürmek amacıyla yeni bir imalat hattı kurduk. Aklımızda dikkate aldığımız bu noktalarla, daha once işletimdeki pahalı ABS plastiklerinin yerini, diğerleri arasında kalite olarak eşit ancak düşük fiyatlı PP (polipropilen) aldı. Sadece bir problem vardı: PP’nin baskı zorluğu. İmersiyon mikserinin tampon baskıda yuvarlak tutacaklarına baskı yapılmasına imkan vermek için, poliproplilenin en uygun ön hazırlığı zorunludur çünkü plastik yüzeyin mikrofine temizlemesi ve yüksek aktivasyonu yapılmaksızın baskı mürekkebinin güçlü, uzun süre dayanıklı yapışması sağlanamaz.
Korona, alev veya düşük basınçlı plazma presipte akla yatkın gelebilir ancak bu metodlar bizim özellikle hassas yüksek parlaklıktaki yüzeylerimiz için uygun değildi.Korona uygulaması “kırışıklık” bırakabilirdi, örn. Plastikteki mat çizgiler baskı esnasında görünür kalabilirdi. Alev metodunda gaz, görünümde aynı olumsuz etkiyi oluşturan dalgalı mat yüzeyler oluştururdu. Düşük basınç altındaki plazma uygulamasi ise bir yandan zahmetli vakum odası gerektirirdi diğer yandan hatta zorlukla entegre edilirdi.
 Photo: Samo Uranjek
Openair® plazma uygulama parlak yüzeylerde görünür en küçük bir iz dahi bırakmaz.
Problemimize çözümü Openair® plazma teknolojisinde bulduk. Genç, yenilikçi metod bize bir kadın mühendis olan Irena Uranjek ve ona eşlik eden, zamanında işbirliği yapmış olduğumuz Rogac Plus tarafından  sunuldu. Test serileri ortaya koydu ki bu plazma tekniği sadece en iyi yapıştırma sonuçlarını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda beyaz ve çok parlak polipropilende görünün hiçbir iz bırakmayan tek metod. Bununla birlikte system üretimde otomasyon için geliştirilmişti ve kolaylıkla hat içinde hazır şekilde kullanılabilirdi. Ürünümüz için siyah PP bize tanıtıldığında, BSH Plasmatreat’den ilave olarak .şimdi koyu, yüksek parlaklıkta malzemelere mükemmel görüntü uygulayan RD1004 döner nozül sistemini de satın aldı.
10 yıldan fazla süredir orijinal Plasmatreat Openair® plazma ünitesi sürekli kesintisiz olarak çalışmaktadır. Sistem 7/24, 3 vardiya halinde hatasız ve her daim başlangıçtaki süreç güvenliği ve etkinlikle çalışmaktadır. Bugüne kadar BSH Nazarje’de 10.500.000’den fazla imersiyon mikserine bu plazma ünitesiyle ön hazırlık yapılmıştır.

Bir üretici için kendi ürününün yüksek kalitesi ve dayanıklılığından emin olmak kadar memnuniyet verici bir şey yoktur. Openair® plazma yöntemiyle uzun tecrübemizden sonra bu özellikleri kanıtlamış olmaktan memnuniyet duyarız.


Boštjan Štiglic
Head of Industrial Engineering
Nazarje Works, Slovenia
BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH
www.bshg.com 


BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH
www.bshg.com

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

SPE TPO Automotive Engineerd Polyoefins Conference
The World's Leading Automotive Engineered Polyolefins Forum

1. – 4. Ekim 2017
Troy, United States

EQUIPLAST
The International Plastics and Rubber Event

2. – 6. Ekim 2017
Hall 3 Booth, Nr. C-308
Barcelona, Spain

Language