wfk Araştırma Enstitüsü: "Graffiti" araştırma projesi

Alman Temizlik Teknolojileri Araştırma Enstitüsü "wfk - Cleaning Technology Institute e.V." başka çalışmaların yanı sıra sert yüzeylerin temizliği ve dezenfeksiyonu alanında araştırmalar yapmaktadır. Enerji, su ve kimyasal madde tasarrufunda bulunmak için mevcut süreçler optimize edilmekte ve bunun yanı sıra plazma ile temizlik gibi su ve kimyasal madde olmadan uygulanan yeni yöntemler geliştirilmektedir. Araştırma çalışmalarında, verimliliğin ve kaynakların korunmasının yanı sıra ekonomiklik ön plandadır.

Uygulama

Openair® plazma ile en son uygulanan ve başarılı bir şekilde tamamlanan araştırma çalışmalarından birisi graffitilerin temizlenmesine odaklanan bir projedir. Graffiti yapan kişileri, kamuya açık alanlarda imzalarını bırakmak için 100'ün üstünde farklı boya kullanmaktadır. Graffitileri temizlemek için yapılan çalışmalar ve maliyetler, sadece Almanya'da yılda birkaç milyon Euro'ya varmaktadır.

Araştırma projesinin hedefi, atmosfer basınç plazma yönteminin su ile ıslatma, su yüksek basınç püskürtme yöntemi, su partikül püskürtme yöntemi veya kimyasal maddelerin kullanımı gibi geleneksel cephe malzemeleri temizleme yöntemlerinin yerini alıp alamayacağını tespit etmektir. Test malzemeleri olarak sert tuğla, kumtaşı, seramik, mermer, granit, eloksal ve paslanmaz çelik kullanılmıştır.

Plazma, RD1004 tipi bir rotasyon nozülü ile uygulanmıştır. Plazma bu nozülden neredeyse ses hızında geçip sert yüzey ile temas ettiğinde spreylenen boyaları buharlaştırmaktadır. Plazma, yukarıda belirtilen yöntemlerin aksine bu işlem esnasında malzemenin kendisine zarar vermemektedir.

Başarılar

Openair® plazma ile bina temizleme işlemleri için kimyasal ve atık su içermeyen, malzemeyi koruyan bir cephe temizleme yöntemi sunulmaktadır.


wfk - Cleaning Technology Institute e.V.
www.wfk.de

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

productronica India
innovation all along the line

14. – 16. Eylül 2017
Pragati Maidan
New Delhi, India

Osaka Material World 2017
World's Leading Advanced Materials Show

20. – 22. Eylül 2017
Hall6, VenueA 33-40
INTEX Osaka
Osaka, Japan

Language