Erlangen-Nürnberg Üniversitesi: İn-line plazma ile sağlam süreç zinciri

 Fotoğraf: Erlangen-Nürnberg Üniversitesi
In-Line plazma üretim hücresi: Sıkıca
yapışan plastik/plastik
bileşimlerin üretimi

Çok bileşenli enjeksiyon dökümü teknolojisi için plastik ve metal yüzeylerde Openair® plazma teknolojisi aracılığıyla in-line etkinleştirme, şimdiye dek yapışmaya elverişli olmayan veya sadece çok düşük seviyede elverişli olan plastik-plastik veya plastik-metal kombinasyonlarının malzeme bileşimlerine imkan sunmaktadır. Temel olarak yapışma özelliğine sahip olan eşleştirmelerde birleşimin yapışma gücü daha da arttırabilmekte ve dış etkilere karşı sağlamlık bakımından yüksek bir potansiyel elde edilebilmektedir.

Openair® plazma nozülü kafasının kompakt yapı şekli sayesinde kafa, 6 akslı bir robota adapte edilebilmekte ve böylece yüzey uygulaması daha sonra birleşim bölgesinde açık enjeksiyon dökümü aleti ve normal atmosfer altında seçici bir şekilde uygulanabilmektedir. 6 akslı robot sayesinde hareket için büyük serbestlik dereceleri sunulur ve bu da esnek hareket hatları ile uygulanan plazma ön işlemlerinde kullanılabilir. Süreç zincirinin içerisine entegrasyon sayesinde sürekli, sağlam ve güvenli bir akış elde edilmektedir. Bu da beraberinde alet ve süreç teknolojisinde yeni biçimlendirilmiş parça tasarımları için avantajlar ve tasarruf potansiyelleri getirmektedir.

Plasmatreat firmasının plazma teknolojisinin kullanılması sayesinde örneğin özel araştırma alanı SFB 396 "Geniş yüzeyli hafif yapı parçaları için sağlam, kısaltılmış süreç zincirleri"  (http://www.sfb396.uni-erlangen.de) veya endüstri çevresi  "Plasma“ (http://www.inlineplasma.de) gibi güncel projelerimiz çerçevesinde aslında birbiri ile uyumlu olmayan malzemeler, bu entegre üretim yöntemi aracılığıyla birbiri ile kolay ve temiz bir şekilde birleştirilebilmektedir.

Prof. Dr. Müh. D. Drummer
Profesör
Plastik Teknolojileri Kürsüsü (LKT)
Erlangen-Nürnberg Üniversitesi


Erlangen-Nürnberg Üniversitesi
www.lkt.uni-erlangen.de

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

InPrint USA 2017
The Exhibition for Industrial Print Technology

25. – 27. Nisan 2017
Booth 1705, North Hall A
Orlando, United States

Semicon Southeast Asia
Cost Efficient Miniaturization of Semiconductor Fabrication – from Chip to PCB Level Integration

25. – 27. Nisan 2017
SPICE Arena
Penang, Malaysia

Language