Freudenberg Forschungsdienste KG: Plazma yüzeylerle çevre dostu özel çözümler

Freudenberg Forschungsdienste KG, yüzey teknolojileri departmanında, yapı parçalarının ve rulo ürünlerin (tekstiller, nonwoven malzemeler, folyolar) hedefli modifikasyonu aracılığıyla teknik sorunlara çözümler üretmektedir. Bu esnada substratın karakteristik malzeme özellikleri olumsuz etkilenmemelidir. Bu şekilde standart ürünler, ihtiyaçlara özel ürünlere dönüştürülmektedir.

Yaklaşım şekli:

Freudenberg Forschungsdienste firmasında kapsamlı testler çerçevesinde klasik ultrasonik temizlik, ışın yöntemi ve ıslak kimyasal yöntemler atmosferik basınç plazma teknolojisi ile karşılaştırılmaktadır.

Enstitü bu çalışmalarında uzun yıllara dayanan deneyimlerinin yanı sıra kimyasal ve mikroskobik analiz yöntemlerinden, ıslatabilirlik ölçümlerinden ve özel geliştirmelerinden, yüzey enerjisinden ve yüzey topolojisinden ve yapı parçalarının mekanik kontrol imkanlarından (örn. sıyırma testi, çekmede ayrılma mukavemeti testi, yapıştırma laboratuarımızda çekme testi) yararlanmaktadır. Özel uygulamaya bağlı olarak (örneğin poliüretan temelinde) uygun yapıştırma veya yapıştırıcı sistemleri aranır.

Başarılar:

Firmanın özel dergisi "FFD im Dialog" (1/2010) durumu özetledi:

"Çevre dostu ve kaynakları koruyan bir yöntem olduğundan plazma teknolojisini yüzeylerin modifikasyonu için geleceğin teknolojisi olarak görüyoruz. Ne solventler yayılmakta ne de atık sular kirletilmektedir ve kurutma işlemleri yüksek seviyede enerji tüketmeden ve zaman almadan gerçekleştirilebilmektedir. Buna ilave olarak piyasaya yenilikçi ürünler veya ürün özellikleri çıkarma düşüncesi de ön plandadır. Plazma nozülleri aracılığıyla ön işlemler için yukarıda belirtilen uygulamaların yanı sıra (örneğin örtmek, yapıştırmak, lamine etmek, baskı yapmak veya boyamak için) plazma teknolojisini çok farklı yüzey özellikleri elde etmek için kullanıyoruz: Yüzey enerjisinin ve ıslatabilme özelliğinin ayarlanması, hidrofilleştirme [...], hidrofoblaştırma, oleofoblaştırma (kir ve yağ önleyici etki), çok işlevli kaplamalar (örn. asitli, bazlı, yapışkan veya ayırıcı) veya biyoaktif kaplamalar (antimikrobik, mantar önleyici)."

Freudenberg Forschungsdienste KG'da plazma teknolojisi, rulo ürünlerin sürekli plazma etkinleştirmesi ve plazma kaplaması için her geçen gün daha sık kullanılmaktadır. "Böylece tekstiller, nonwoven malzemeler veya folyolar gibi sınırsız malzemelerin yüzey modifikasyonu daha geniş yüzeyli, daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir."

Yazının tamamını Freudenberg Forschungsdienste KG'nın web sitesinde bulabilirsiniz:


www.freudenberg-nt.de

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

InPrint USA 2017
The Exhibition for Industrial Print Technology

25. – 27. Nisan 2017
Booth 1705, North Hall A
Orlando, United States

Semicon Southeast Asia
Cost Efficient Miniaturization of Semiconductor Fabrication – from Chip to PCB Level Integration

25. – 27. Nisan 2017
SPICE Arena
Penang, Malaysia

Language