Almanya Federal Eğitim Bakanlığı (BMBF)
Konfederasyonu Projesi EFFICOAT : Otomobillerin geleceği - hafif yapı ve plazma kaplama ile yeni malzeme bileşimlerine

Üretim süreçleri, kaynakların korunması ve hafif, enerji tasarrufu sağlayan yapı şekli ile ilgili olarak her geçen gün artan talepler, otomobil endüstrisini geleneksel sac yapı şekli ile yerine getirilemeyen görevlerle karşı karşıya bırakmaktadır. Araçların toplam ağırlığını azaltmak için çok sayıda yapı parçasının modern, hafif yapı şekli ile üretilmesi gerekmektedir.

Federal Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından teşvik edilen ve proje sahibi Karlsruhe tarafından yürütülen ortak proje EFFICOAT çerçevesinde, boyanabilen Class-A yüzeyli, tek katmanlı hibrit yapı parçalarının termoplast yapı şekliyle üretimi araştırılacak. Bunun yanı sıra kaynakların %50'sinden tasarruf edilecek.

Ortak proje EFFICOAT'un proje partnerleri Peguform GmbH, Anchor Lamina GmbH, GWK Gesellschaft Wärme Kältetechnik mbH, KraussMaffei Technologies GmbH, Plasmatreat GmbH, TU Chemnitz (Genel Makine Mühendisliği ve Plastik Teknolojileri Enstitüsü) ve Volkswagen AG.

Yaklaşım şekli

Plasmatreat, antenler veya sensörler gibi sac elemanların ön işlemleri ve yerinde yerleştirilmesi için yapıştırma özelliğine sahip katmanlar geliştirme görevini üstlendi. Buna ilave olarak farklı prekursörler PlasmaPlus® yöntemi ile plazma polimerizasyon işlemi aracılığıyla çeşitli metallerin yüzeyine uygulanacak ve yapışma gücü, plastik püskürtülerek uygulandıktan sonra çekmede ayrılma mukavemeti testleri ile tespit edilecek.

Başarılar

İlk sonuçlar, kısmi substrat kopması olduğunu göstermekte ve böylece PlasmaPlus® uygulanmış olan parçaların yüksek yapışma gücünü kanıtlayarak atmosfer basıncı altında uygulanan plazma kaplamalarının ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Kuru, kimyasal bir primer katmanın PlasmaPlus® yöntemi ile inline uygulanmasıyla, bu uygulama şekli solvent bazlı primer sistemlerin tamamıyla yerini almaktadır.

EFFICOAT sonuçları, başka bileşenlere tam kapsamlı bir şekilde aktarılabilir ve otomobil endüstrisinde ve diğer sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler tarafından kullanılabilir.


Almanya Federal Eğitim Bakanlığı (BMBF) Konfederasyonu Projesi EFFICOAT
http://www.effizienzfabrik.de/de/projekte/leichtbau-detail/efficoat/549/

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

productronica India
innovation all along the line

14. – 16. Eylül 2017
Pragati Maidan
New Delhi, India

Osaka Material World 2017
World's Leading Advanced Materials Show

20. – 22. Eylül 2017
Hall6, VenueA 33-40
INTEX Osaka
Osaka, Japan

Language