Almanya Federal Eğitim Bakanlığı (BMBF)
Konfederasyonu Projesi : PlasmaPlus® bariyer kaplaması ile elektronik parçaların seçici korozyon koruması

Federal Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından teşvik edilen ortak proje Protect-Select çerçevesinde Siemens, Epcos ve Infineon firmaları, Alman Fraunhof Üretim Teknolojileri ve Uygulamalı Malzeme Araştırmaları Enstitüsü ve Plasmatreat sistem üreticileri olarak bir araya geldi.

Hedef, elektronik parçalara seçici bir şekilde aşındırıcı etkilere ve aşırı iklim koşullarına karşı verimli ve kaynakları koruyacak bir şekilde korumak amacıyla ince, uzun süre dayanıklı bir korozyon koruma kaplaması uygulamaktı. Bu katmanlar PlasmaPlus® yöntemi ile atmosferik basınç altında plazma polimerizasyon işlemi aracılığıyla uygulandı.

Başlangıç durumu

Elektronik parçaların ve bileşenlerin seçici iklim koruması, çok yönlü ürünlerin güvenilirliği için büyük önem taşımaktadır. Modern binek otomobillerinde meydana gelen arızaların neredeyse yarısının nedeni elektronik bileşenlerle meydana gelen, iklime dayanan eskime ve korozyon hasarlarıdır. Aşırı sıcaklıklarda da neme, kimyasallara ve zararlı gazlara karşı koruma, bu tür sistem kesintilerini önlemek için temel bir ön koşuldur.

Şu anda bu görevleri temel olarak boya sistemleri, polimer kaplama kütleleri veya jellerden (silikonlar) oluşan kaplamalar üstlenmektedir. Bu kaplamalar, yüksek maliyetli ve zaman alıcı olduğundan, kullanımları ekonomik ve ekolojik açıdan sınırlara ulaşmaktadır. Genelde solvent bazlı olan sistemler (VOC), kıyaslandığında sadece yüksek katman kalınlıkları ve düşük yer seçiciliği ile uygulanabilmektedir. Koruyucu katmana bağlı olarak kötü ısı çıkışı, nem alımı, kullanılan kaplamanın tabakalar halinde ayrılması veya sensörlerin istenmeyen sönümlemesi gibi başka dezavantajlar ortaya çıkmaktadır.

Başarılar

Ortak proje Protect-Select çerçevesinde Openair® plazma teknolojisini kullanarak elektronik parçalar için yeni bir kaplama yöntemi geliştirildi. PlasmaPlus® yöntemi ile elektronik parçaları ve özellikle iletken plakaları kullanıldıkları yere bağlı olarak korumak için ince, şeffaf, izole eden plazma polimer, eskimeye karşı koruyucu katmanlar başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. İnce katmanların yüksek engelleme etkisi sayesinde kullanım ömrünü uzatmanın ve ürün güvenliğini arttırmanın yanı sıra maliyetler de önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

Proje, Federal Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından »Smartplas« ve »Mikroplas«'ın duyurulmasıyla 13N9244 ile 13N9248 arasındaki teşvik numaraları altında teşvik edilmiş ve proje sahibi VDI Technologiezentrum Düsseldorf tarafından yürütülmüştür.

Üretiminiz için atmosferik plazma imkanlarını test edin.
Plasmatreat'in geliştirme ortağı olun!

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

SPE TPO Automotive Engineerd Polyoefins Conference
The World's Leading Automotive Engineered Polyolefins Forum

1. – 4. Ekim 2017
Troy, United States

EQUIPLAST
The International Plastics and Rubber Event

2. – 6. Ekim 2017
Hall 3 Booth, Nr. C-308
Barcelona, Spain

Language