Konu: Hafif konstrüksiyonda atmosfer basınçlı plazma ile plazma işlem. Yeni kompozit malzemeler ve malzeme kombinasyonları. Plazma yapıştırma teknolojisi.

Hafif konstrüksiyonlarda enerji tasarrufu: Yeni malzemelerin atmosferik plazmayla güvenli birleşimi

Hafif konstrüksiyonun beyan edilmiş hedefi, bir ürünün üretimi, montajı, taşınması ve kullanımı sırasında kaynaklardan tasarruf etmektir. Hafif malzeme konstrüksiyonlarında bu, örn. çelik gibi geleneksel malzemelerin örn. CTP (cam elyaf takviyeli polyester), KTP (karbon elyaf takviyeli polyester) gibi yeni ve kompozit malzemeler ikame edilerek başarılmaktadır. Bu sayede yalnızca hammadde maliyetleri azalmakla kalmaz, üretimdeki enerji verimliliği artar, lojistik maliyetleri de hissedilebilir düzeyde azalır.

 Yapısal yapıştırmadan önce bir sandviç panelde plazma işlem
 Büyük paneller için plazma tesisi

Uçak yapımında örn. ağırlıktan tasarruf etmek büyük önem taşır. Ağırlıktan sağlanan bir kilo tasarruf uçağın ömrü boyunca 5.000 ton uçak yakıtından tasarruf edilmesini sağlar. Aynı durum demiryolu araçları, otomobiller ve özellikle ağır taşıtlar için geçerlidir. Modern treyler konstrüksiyonları, boş ağırlıkları azalmakla beraber maksimum taşıma kapasitesi sunarlar.

Bu beklentiler özellikle hafif konstrüksiyon ve farklı malzeme bileşimlerinin kombine edilmesiyle karşılanabilir. Bu bakımdan plazma işlem bazı alanlarda tamamen yeni malzeme kombinasyonlarına olanak vermektedir (plazma yapıştırma teknolojisi). Treyler üretiminde lider olan iki Alman şirket Plasmatreat’in Openair® teknolojisini yıllardır başarıyla kullanıyorlar.

Openair® plazma yapıştırma teknolojisinin hafif konstrüksiyonlarda verimli kullanımına örnekler:

  • Farklı malzemelerin (örn. plastik-metal bileşkeler, sandviç elemanlar veya elyaf takviyeli malzemeler) plazma yapıştırma teknolojisi sayesinde güvenli şekilde yapıştırılması
  • Ağır vasıta üstyapılarında yapısal yapıştırma
  • Gemi yapımında panel işleme
  • Mobilya sanayindeki WPC hafif konstrüksiyon panellerde profil kaplama
  • Yeni türden malzemelerin araştırılması (nano işlem, nano kaplama)

ana konuya geri dön Enerji verimliliği

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

productronica India
innovation all along the line

14. – 16. Eylül 2017
Pragati Maidan
New Delhi, India

Osaka Material World 2017
World's Leading Advanced Materials Show

20. – 22. Eylül 2017
Hall6, VenueA 33-40
INTEX Osaka
Osaka, Japan

Language