Konu: Plastik enjeksiyonlu büyük parçalarda plazma ön işlem. Otomobil iç parçalarında plazma işlem, örn. gösterge panoları. Maskeleme olmaksızın ön işlem. Alevle tavlamaya alternatif.

Alevle tavlamaya alternatif – kaliteli gösterge panolarında maskelemeye gerek olmaksızın Openair® plazma ön işlem

Panoların yapısı iç malzeme katmanından oluşur: Cam elyaf takviyeli plastikten taşıyıcı yapı, PUR köpük katman ve Slush çeper (kalıpla üretilen PVC veya TPU'dan çeper). Taşıyıcı parçalar cam elyaf takviyeli polipropilenden plastik enjeksiyon yöntemiyle üretilirler. Bu apolar plastik takip eden yapıştırma süreçlerinde adezyon kuvvet sergileyebilmek için zorunlu olarak ön işlem gerektirir. Normalde kullanılan alevle tavlama tekniğinde daha sonra köpük yapıştırılmayacak olan bölgelerin hepsi ısıya dayanıklı maskelerle örtülmek zorundadır.

Openair® teknolojisi maskeleme işleminin tamamen kaldırılmasını sağlar çünkü plazma ışını noktasal seçicidir ve hassas çalışır. Alevin aksine milimetrik hassasiyetle parça geometrisini izleyebilir. İşlem görmemiş yüzeyler üzerine daha sonr a arkasına PUR köpük uygulanmış Slush çeper kolayca yapıştırılabilir.

Plastik taşıyıcı parçanın yüzeyinin taranması, parçanın tamamını yakl. 40 saniyede işleyen RD 1004 tipi, döner nozüllerle donatılmış olan, endüstriyel robotlar aracılığıyla gerçekleşir.

Ortaklar ve Referanslar

Peguform GmbH

Alev yerine plazma

Peguform'da arazi otomobili olan Audi Q5 için gösterge panoları, standart alev yöntemi yerine önceden Openair® plazma ile işlenmektedir. Seçici olarak uygulanan "soğuk" plazma ışını, maskelemenin tamamının yerini almakta ve aynı zamanda plastiği aşırı ısınmaya karşı korumaktadır.

Referans Hikayeleri Okuyun

ana konuya geri dön Otomobil iç parçaları

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

Otomotiv sanayi: Kalite artırıcı olarak plazma
Plazma sayesinde başarılı kriz yönetimi
SPE TPO Automotive Engineerd Polyoefins Conference
The World's Leading Automotive Engineered Polyolefins Forum

1. – 4. Ekim 2017
Troy, United States

EQUIPLAST
The International Plastics and Rubber Event

2. – 6. Ekim 2017
Hall 3 Booth, Nr. C-308
Barcelona, Spain

Language