Konu: Plastik enjeksiyonlu büyük parçalarda plazma ön işlem. Otomobil iç parçalarında plazma işlem, örn. gösterge panoları. Maskeleme olmaksızın ön işlem. Alevle tavlamaya alternatif.

Alevle tavlamaya alternatif – kaliteli gösterge panolarında maskelemeye gerek olmaksızın Openair® plazma ön işlem

Panoların yapısı iç malzeme katmanından oluşur: Cam elyaf takviyeli plastikten taşıyıcı yapı, PUR köpük katman ve Slush çeper (kalıpla üretilen PVC veya TPU'dan çeper). Taşıyıcı parçalar cam elyaf takviyeli polipropilenden plastik enjeksiyon yöntemiyle üretilirler. Bu apolar plastik takip eden yapıştırma süreçlerinde adezyon kuvvet sergileyebilmek için zorunlu olarak ön işlem gerektirir. Normalde kullanılan alevle tavlama tekniğinde daha sonra köpük yapıştırılmayacak olan bölgelerin hepsi ısıya dayanıklı maskelerle örtülmek zorundadır.

Openair® teknolojisi maskeleme işleminin tamamen kaldırılmasını sağlar çünkü plazma ışını noktasal seçicidir ve hassas çalışır. Alevin aksine milimetrik hassasiyetle parça geometrisini izleyebilir. İşlem görmemiş yüzeyler üzerine daha sonr a arkasına PUR köpük uygulanmış Slush çeper kolayca yapıştırılabilir.

Plastik taşıyıcı parçanın yüzeyinin taranması, parçanın tamamını yakl. 40 saniyede işleyen RD 1004 tipi, döner nozüllerle donatılmış olan, endüstriyel robotlar aracılığıyla gerçekleşir.

Ortaklar ve Referanslar

Peguform GmbH

Alev yerine plazma

Peguform'da arazi otomobili olan Audi Q5 için gösterge panoları, standart alev yöntemi yerine önceden Openair® plazma ile işlenmektedir. Seçici olarak uygulanan "soğuk" plazma ışını, maskelemenin tamamının yerini almakta ve aynı zamanda plastiği aşırı ısınmaya karşı korumaktadır.

Referans Hikayeleri Okuyun

ana konuya geri dön Otomobil iç parçaları

Plasmatreat GmbH
Türkiye irtibat bürosu
Ataşehir Bulvarı,62 Ada
Gardenya Plaza 3, D:28
34758 Ataşehir – Istanbul

Tel. +90 216 456 92 72
Faks +90 216 456 92 83

info@plasmatreat.com.tr

Plazma sayesinde başarılı kriz yönetimi
Plazma ön hazırlığı kavlamanın yerine geçiyor
Plast Eurasia 2015 Logo
Plast Eurasia
26th International Istanbul Plastics Industry Fair

7. – 10. Aralık 2016
Hall 4, Booth 404B
Istanbul, Turkey

Language